Zpět

Nesmírný

Nesmírný
Oddělení Q se pod velkým tlakem vrací k sedmnáct let starému případu dopravní nehody, jejíž obětí byla mladá dívka vymrštěná silným nárazem vysoko do koruny stromu. Carl Mørck tentokrát čelí zvláštní záhadě a v průběhu vyšetřování se celý tým seznamuje s prostředím alternativního přístupu k životu. Zároveň však odhalují staré tajemství, které hrozí položit oddělení na lopatky. Jejich protivník je zkušený manipulátor, který chrání sám sebe i své blízké všemi dostupnými prostředky a nedopustí, aby se mu kdokoliv postavil do cesty.
„Dvojice Carl Mørck a Asad je u posluchačů stále populárnější. Je radost vydávat sérii, která na sebe po pomalém rozjezdu nabaluje stále více nadšených posluchačů a nenápadně se stává ,legendární‘. A rozhodně si to zaslouží, jedná se sice o drsnou severskou školu, ale neschází jí nadhled a skvělý, politicky nekorektní humor. Z nahrávek je pak bezesporu cítit i to, že se ve studiu baví celý tým, včetně narátora Igora Bareše. Za vše mluví komentář posluchačky z Facebooku v reakci na zprávu o vydání téhle audioknižní novinky: ,Já se těším, jej, zbožňuju tyhle dva magory.‘ Jak výstižné,“ uvedl Martin Pilař, ředitel vydavatelství OneHotBook.
 

„V tomto díle se členové oddělení Q pohybují mezi vyznavači nejrůznějších ezoterických teorií, takže Carl, Asad a Rose se ocitnou mimo jiné u hypnotizéra. Ten trvá na tom, že jim informace poskytne pouze v případě, pokud ho nechají trochu vydělat – naléhá, aby se podrobili hypnóze. U všech tří vyšetřovatelů tento zásah do podvědomí otevře dávno zasutá tajemství. Nejlépe dopadne Carl, který se tak zbaví fobie z létání. Horší je to s Asadem – pročpak si ve změněném stavu vědomí začne říkat Said? Je to snad jeho pravé jméno? A jaký životní příběh nám až doposud tajil? Nejhůř dopadne Rose. Ta je na tom tak špatně, že musí do hry znovu vstoupit její prapodivné dvojče jménem Yrsa…“ líčí režisérka Jitka Škápíková scénu, která ji obzvlášť zaujala. A doplňuje: „Dá se předpokládat, že si autor připravuje půdu pro to, aby nám v pokračování přinesl nové a jistě velmi překvapivé dějové zvraty.“

Interpret série Igor Bareš je už se svými hrdiny natolik sžitý, že se pokaždé těší na četbu dalšího dílu, aby se dozvěděl, co se bude dít dál. „Autor opět nezklamal. Tentokrát se dostáváme dokonce až na půdu spiritismu a na rozdíl od předcházejícího Marca, který byl hned od začátku více akční, je tento díl svojí atmosférou pro autora typický,“ popisuje herec a dodává: „Adler-Olsen rovněž opět poodhaluje linku táhnoucí se všemi deseti díly. A tahle vrstva je pro mne asi nejvíc provokující a zvědavost probouzející. Těším se, až jednou konečně všechno pochopím a bude mi do důsledku jasné, kdo, jak a proč jednal v díle předcházejícím.“ A co se na posluchače chystá? „Hlavní hrdinové, Carl a Asad se opět ocitají v nebezpečí života. Dozvídáme se další podrobnosti z jejich minulosti, nepřijdeme ani o jejich typický humor a opět prožijeme přes čtrnáct hodin typické severské krimi okořeněné zajímavým prostředím,“ prozrazuje Igor Bareš. 

Nahrávku v režii Jitky Škápíkové doprovází původní dramatická hudba, jejíž motivy navozují tísnivou až nervózní atmosféru, jež místy přechází v jemná klavírní akordová intermezza doplněná nepravidelným rytmem perkusí a které nechybí hutný podkres kláves, smyčcových samplů či znepokojivých šelestivých zvuků.
autor
název
Nesmírný
série
Oddělení Q #6
režie
interpret
délka
14:18
vydavatel
rok vydání
2017
obal
Jindřich Loučka
zvuk
Karolína Škápíková
střih
Karolína Škápíková
mastering
Pavel Krch
výroba
produkce
Martin Pilař
katalogové číslo
AK168