Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Pábitelé

Pábitelé
Pábitelé

Bohumil Hrabal (28.3.1914 – 3.2.1997) – génius české krátké prózy, který by se letos dožil 100 let. Enfant terrible – zbožňovaný i nenáviděný, často nepochopený.

Připravili jsme četbu čtyř povídek z knížky Pábitelé, která autora vskutku proslavila. To však nebyl ten pravý důvod, proč jsme se rozhodli právě pro ně. Povídky z Pábitelů mají totiž výraznou dějovou linku, dramatické prvky a je v nich humor, nadsázka, nadhled, melancholie, splín i sentiment, romantika i poetika, ale i naturalismus, vše v jednom ranečku. A především jde vždycky o oslavu člověka, svátost života!
 

Na úvod jsme vybrali definici pábitelů slovy Bohumila Hrabala. Jednotlivé povídky jsou odděleny citáty z morytátů čtenářů (z knihy Morytáty a legendy) a závěr tvoří úryvek z povídky Kouzelná flétna (z knihy Listopadový uragán). Předkládáme Vám tak skoro portrétní „hrabalovskou audioknihu“.

text: AudioStory
1:20 h
2014
studio AION
AudioStory
Novely a povídky

Další tvorba autora

Tragikomický příběh mladého železničáře Miloše Hrmy na pozadí událostí druhé světové války je obecně známý hlavně díky filmové verzi režiséra Jiřího Menzela z roku 1966 ověnčené Oscarem. Nyní máte možnost poslechnout si rozhlasovou nahrávku z roku 2015 v režii Aleše Vrzáka.
Jedna z nejznámějších novel Bohumila Hrabala vypráví ústy půvabné manželky správce pivovaru o svérázném strýci Pepinovi i o životě v Nymburku v době, kdy docházelo k velkým průmyslovým objevům.
Devítidílná povídka v podání Oldřicha Kaisera nás zavede do roku 1947, doby, kdy narůstá strach z likvidace drobných živností a tak je tak snadné nalákat malé obchodníky a řemeslníky na pojištění „Opory ve stáří“. Groteskní příběhy party falešných pojišťováků, kteří nakonec sami naletí...
Působivý příběh svačinářky Jarmilky z kladenské Poldovky padesátých let minulého století, kde se tehdy setkávali dělníci z povolání, dělníci z donucení i vězni.

Ze stejného žánru

Proč si neustále obouváme boty, které přece vždycky tlačily… Může existovat nevěra, která nezraňuje? Opravdu lze mít sex bez závazků? A kdy přijde po střídavé péči i střídavá povinnost a role rodičů se konečně vyrovnají? Povídky o nešťastné zamilovanosti a šťastných flirtech.
Lovestory ve výtahu a dalších 77 povídek z fleku je nejnovějším počinem jednoho z nejznámějších českých novinářů a odborníka na on-line média - Miloše Čermáka. Titul vychází v těchto dnech současně v knižní i audioknižní podobě. Jedná se o Čermákovu první audioknihu, kterou si navíc i sám namluvil.
Britská společnost žije v roce 1984 pod nadvládou všemocné Strany. Hlavní hrdina Winston Smith, zaměstnanec Ministerstva pravdy, roboticky přežívá pod stálým dohledem Velkého bratra. Nepřetržité války a nedostatek základních potravin ještě přispívají k všeobecné duševní prázdnotě a mizérii. Winston Smith se zmůže na jedinou formu odporu: vede si tajný dení
Knihodlak – podzimní edice, aneb za mlhavých přesčasů, představuje sbírkou šesti a půl povídek a jedné eseje, které přispívají k tématu Knihodlaka. V úvodním příběhu se seznámíte s tuzemským objevem Knihodlaka, poté se zúčastníte půlnoční – osudové Zkoušky, pokusíte se získat zajímavé Angažmá, navštívíte Pouť, obdržíte neobvyklou Navštívenku, potkáte Počítačovu ženu a užijete si povedený…

Od stejného vydavatele

Princezna Eliška a její dva sourozenci jsou posledními potomky slavného přemyslovského rodu. Kdo z nich usedne na královský trůn? Král Václav III., princezna Anna, nebo Eliška, kterou teta Kunhuta Přemyslovna připravovala na řeholní život ve svatojiřském klášteře na Pražském Hradě? Jak silné je jejich sourozenecké pouto a jaké nástrahy jim osud přinese?
Již dávno, ve svém mládí Jiří Adam z Dobronína poznal Sabinu, která se později stala majitelkou jednoho z nejluxusnějších nevěstinců na Starém Městě pražském. Kromě něj vlastnila také hampejzy v Krakově, v nuzné osadě pod novoměstskými hradbami u Vltavy. Tomu odpornému místu se říkalo Ulička hanby a právě zde došlo k vraždě zámožného šlechtice, vlivného člena královského dvora.
Starozákonní Píseň písní bývá také nazývána Velepísní, či písní Šalomounovou – za autora této sbírky milostné lyriky je totiž tradičně považován právě král Šalomoun, který se prý inspiroval mnohem starší milostnou poezií staroegyptskou. Texty svatebních židovských písní se na Blízkém východě předávaly ústní tradicí již od starověku a samotná Píseň písní dodnes patří mezi pět…
1 2 3 5
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Vystudoval práva, ale po řadu let vykonával nejrůznější manuální zaměstnání: byl sladovníkem v pivovaru, dělníkem na železnici, pojišťovacím agentem, pracoval u vysokých pecí, ve sběrných surovinách i jako kulisák v libeňském divadle, nedaleko něhož bydlel.

Recenze této audioknihy

Vydavatelství AudioStory patří mezi průkopníky vydávání mluveného slova u nás. Kromě přípravy nových nahrávek se věnuje také zpřístupňování svého archivu starších audioknih, které před dvaceti lety vycházely zejména na magnetofonových kazetách a dnes jsou novým zájemcům nedostupné. Titul Pábitelé, vydaný v polovině devadesátých let na MC, vychází nyní ve spolupráci s nakladatelstvím Vyšehrad na CD.…
Přejít nahoru