Zpět

Plachetnice na vinětách

Plachetnice na vinětách
Bude ženská v mém věku ještě někoho zajímat? dumá zas a znovu sedmačtyřicetiletá docentka literatury Marie, kterou okolnosti přiměly stáhnout se do izolace. Dostihla ji banální tragikomedie, o níž jako specialistka tisíckrát četla i přednášela, avšak po zradě manžela a odchodu dospělé dcery tohle klišé zažívá na vlastní kůži. Když se na léto vrací na Krumlovsko, aby vypomohla nemocným rodičům a smířila se s tiše agresivní sestrou, zkouší na záchranné plavbě do vlastní minulosti dohledat důvody, proč se tolik vykořenila a odcizila. Ale komu se tu svěří, když se její venkovští vrstevníci chovají jako Stroupežnického furianti svolávající hromy a blesky na vetřelkyni z Prahy a sečtělý hoch z krumlovského knihkupectví je zase zoufale mladý?
Psychologický román vyhledávaného českého autora se stejně jako jeho žalozpěv Rybí krev subtilně vciťuje do ženy v krizi. Lehkou letní notou maskuje Jiří Hájíček vytrvalý zájem o traumata rodného kraje a přikládá závažné téma, jež zaujalo nejednoho klasika světové beletrie: jak v životě provést restart, když v něm obrat o 180 stupňů není možný?
 

Hrdinku nové prózy, rozvedenou Marii, za mikrofonem ztvárnila herečka Vanda Hybnerová. Jak přiznává, knihu přečetla jedním dechem. „Je na mně, abych si k předloženým textům z pozice interpretky našla cestu. V tomto případě jsem knihu přečetla na jeden zátah, a protože jsem zvyklá číst pomalu, strávila jsem s ní desítky hodin. Nelitovala jsem. Coby Mariina vrstevnice ráda uznávám, že autor předložil vyznání ženy se vším všudy. Neznám ho osobně, nicméně po tomhle zážitku bych si ho přála mít za kamarádku.“ A jako člověk, který si prošel obdobnou situací, uzavírá Mariin příběh slovy: „Vážím si na hrdince hlavně odvahy: že navzdory své samotě nepřestala pátrat po tom, co obnáší ženství. Že to nevzdala….“
text: OneHotBook
autor
Jiří Hájíček
název
Plachetnice na vinětách
režie
Hynek Pekárek
interpret
Vanda Hybnerová
délka
8:10
vydavatel
rok vydání
2020
obal
Jindřich Loučka
zvuk
Jan Horáček
střih
Jan Horáček
mastering
Pavel Krch
výroba
produkce
Martin Pilař
katalogové číslo
AK349