Zpět

Planina

Planina
Román Planina vypráví příběh o vině a nevinnosti, o hranicích lidskosti, o střetu s nelítostnou přírodou i s vlastním nitrem. V knize se prolínají prvky psychologického thrilleru s komentářem současných společenských změn, které na Islandu nastaly v důsledku finanční krize v roce 2008, ostatně oba mužští hrdinové příběhu jsou do ní zapleteni.
Nad celou přírodou byl klid. Stíny na obzoru potemněly, chvíli se ostře rýsovaly proti nebi a pak splynuly s nocí. Jsme na Islandu, s veškerou jeho samotou, pískem a nekonečným prostorem, táhnoucím se od obzoru k obzoru. Skrze tuto krajinu, která postrádá stromy, orientační body a není tu žádný signál, projíždí džíp. V něm dvě dvojice mladých lidí, kteří si vyjeli na výlet.
 

Počáteční klid je ovšem jen zdánlivý, Planina je totiž horor. A tak auto vjede do mlhy a narazí v tomto nedozírném prostoru do osamoceného domu. Auto je nepojízdné, ve stavení, které obývá stará paní a její podivný druh, musí výletníci přespat. Ano, je to sice nepříjemné, ale už zítra se všechno spraví, dostanou se do civilizace a malá nehoda bude brzy zapomenuta. Nebo ne? Pokusy opustit to místo totiž opakovaně selhávají, jakoby dům přitahoval všechno a všechny zpátky. Čím více se čtveřice snaží dostat pryč, tím zřetelněji si Vigdís, Hrafn, Egil a Anna uvědomují, že to nejspíš nedokážou.

Napětí narůstá, začínají se odhalovat charaktery jednotlivých postav, přibude náhodně nalezených nápisů, kosti, míhají se stíny, lišky, a když se nakonec objeví tunel, nelze se zbavit pocitu, že pro toho, kdo do něj vstoupí, to nedopadne dobře.
autor
Steinar Bragi
úprava
Ivana Myšková
název
Planina
režie
Apolena Novotná
interpret
délka
4:41
vydavatel
rok vydání
2020
hudba
George Grumb / Black Angels
obal
Marek Naglmüller
zvuk
Radim Dlesk
mastering
Miroslav Mareš
výroba
Český rozhlas
produkce
Bohdana Pfannová
katalogové číslo
CR1064-2