Zpět

Podivuhodný případ Benjamina Buttona a další povídky

Podivuhodný případ Benjamina Buttona a další povídky
Povídky Francise Scotta Fitzgeralda jsou psány „lehkým perem“ a s vtipným nadhledem. Nezřídka však balancují na pomezí humoru a tragiky. Pojednávají o životních zkouškách, fiktivních i těch skutečných...
Podivuhodný případ Benjamina Buttona je groteskním příběhem muže, jenž se narodil jako stařec a celý život mládne. Setkává se s nepochopením a šťastný je pouze uprostřed života, kdy se jeho biologický a duševní věk protínají. Povídku proslavil oceňovaný hollywoodský film z roku 2008 v režii Davida Finchera, s Bradem Pittem a Cate Blanchettovou v hlavních rolích. Čte Michal Dlouhý.
 

Dvojici povídek Myslí si, že je báječný a Polapený stín spojuje postava hlavního hrdiny, jímž je patnáctiletý chlapec Basil Duke Lee. Patnáct let – to je hraniční věk mezi dětstvím a dospělostí a právě o úskalích tohoto citlivého období pojednávají obě Fitzgeraldovy povídky. Hrdina se vymezuje vůči kamarádům a hledá sám sebe, svoji důstojnost. Touží po úspěchu, ale při honbě za ním porušuje hranice etiky. Poznává, že účel nesvětí prostředky, a pocítí, že světská sláva – polní tráva. Čte Rudolf Pellar.
text: AudioStory
autor
Francis Scott Fitzgerald
název
Podivuhodný případ Benjamina Buttona a další povídky
režie
interpret
Michal Dlouhý, Rudolf Pellar
délka
2:35
vydavatel
AudioStory, Vyšehrad
rok vydání
2017
hudba
Jakub Přibyl, Leoš Kosek
obal
Vladimír Verner
zvuk
Ivan Mikota, Miroš Svatoň
střih
Ivan Mikota, Miroš Svatoň
mastering
Ivan Mikota
katalogové číslo
AY 303