Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Pohádka o Raškovi

Pohádka o Raškovi
Pohádka o Raškovi

Jiří Raška vyhrál na olympijských hrách v Grenoblu 1968 zlatou olympijskou medaili ve skocích na lyžích na středním můstku. Fanoušci v Československu byli nadšeni, spisovatel Ota Pavel později dva dokonalé skoky popsal v nezapomenutelné Pohádce o Raškovi.

„Zřejmě se pan režisér dozvěděl, že já jsem také skákal. Ve druhé třídě jsem se umístil na druhém místě. Nebyla to tedy konstrukce skokanského můstku, byl pouze ze sněhu. Ale na druhé místo to byl dobrý výsledek. Na to, že jsme byli dva,“ říká Oldřich Kaiser
 

„Rychlost na nájezdu kontroloval ušima, v uších slyšel, jak rychle jede, jak to sviští. Potom se odrazil a srovnal a pak už prožíval jen radost z letu. Zahlédl koutkem oka šišky na vrcholech smrků, které si vždy mohl lehce utrhnout, protrhl už párkrát kožich beránků pasoucích se nízko nad zemí a svistem lyží vyděsil upovídané havrany,“ užíval si Oldřich Kaiser znovu známá slova.
Část, v níž Ota Pavel popisuje zápolení o zlatou medaili, má z celé Pohádky o Raškovi nejraději i režisér audioknihy Aleš Vrzák. „Ta součást boje, kdy sportovec bojuje se svým tělem, okolím, s tím, že mu nikdo nepřeje, a nakonec zvítězí, mi přijde hrozně povzbuzující a optimistická celkově pro náš život,“ vysvětluje v rozhlasové režii.

text: Radioservis
2:13 h
2018
Radioservis
Aleš Vrzák
CR0968-2

Další tvorba autora

Ze stejného žánru

Memoáry významného skladatele, aranžéra a interpreta moderního českého swingu Jiřího Traxlera jsou strhující. Už sama osobnost spolupracovníka a přítele takových veličin, jakými byli Jaroslav Ježek, R. A. Dvorský či Karel Vlach, se vymyká v mnoha směrech obvyklým měřítkům.
Životní osudy první dámy surrealismu s empatií přečetla Eliška Balzerová, první dáma mluveného slova.
Životopis nejsledovanějšího politika dneška. V populárním seriálu ztvárnil roli učitele dějepisu, který se bizarní shodou okolností stal prezidentem Ukrajiny. V reálném životě se jím skutečně stal – a když přišla ruská invaze, dokázal sjednotit vlastní národ i desítky dalších států.

Od stejného vydavatele

Román australského spisovatele Alana Marshalla, který prvně vyšel v roce 1955, se brzy stal světovým bestsellerem a oslovuje čtenáře i dnes. Autor v něm zachytil zkušenosti ze svého dětství. V šesti letech onemocněl obrnou a v knize popisuje prožitky spojené s ochrnutím pohledem dítěte, které není ovlivněno předsudky a strachem dospělých.
Předností Čechovova stylu je konkrétnost, lakoničnost, lehká ironie, ale také empatie, s níž své hrdiny líčí.. Všechny tyto kvality nám Viktor Preiss svým podmanivým hlasem dokáže citlivě zprostředkovat.
Britský historik a autor četných biografií Robert Lacey ve své knize Koruna (The Crown) líčí osudy britské královské dynastie v letech 1947 až 1955. Bylo to období, kdy se Velká Británie těžce vzpamatovávala z druhé světové války a kdy se rozhodovalo o budoucí podobě a vlastně i existenci samotné monarchie.
Laureát prestižní Bookerovy ceny Ian McEwan (1948) patří mezi nejvýznamnější současné britské spisovatele a ohlas jeho románů je i v českém prostředí značný: takřka všechny byly do češtiny přeloženy v krátkém časovém odstupu od jejich vzniku.
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Recenze této audioknihy

Osmičkový rok vybízí k mnoha ohlédnutím – společenským, politickým, kulturním i k těm sportovním. V roce konání zimních olympijských her nelze nevzpomenout skokana Jiřího Rašku, který před padesáti lety, v roce 1968 v Grenoblu získal zlatou medaili. Pro Československo vůbec první na zimní olympiádě.
Přejít nahoru