Výraz banánová republika používá kdekdo, málokdo však ví, že do běžného slovníku ho uvedl spisovatel O. Henry ve svém románu Cabbages and Kings. Napsal ho v roce 1897 v Hondurasu, místě svého nedobrovolného exilu, kam se uchýlil na útěku před zákonem. V hotelu ve městě Trujillo se však zapsal pod jménem Porter. O. Henry přijde na svět až o několik let později.
William Sydney orter se narodil v severní Karolíně v roce 1862 a v klukovském věku si rád čítával Pohádky tisíce a jedné noci. Jako mladý příručí v drogerii svého strýce bavil zákazníky veselými karikaturami a skeči. Později se usadil v Austinu v Texasu, kde přispíval do místních novin, než se se svým společníkem pustil do vydávání vlastního časopisu Rolling Stone. To ještě pracoval v bance jako pokladník.
Časopis si však na sebe nevydělal, a tak Porter začal pracovat jako redaktor v Houston Post. V té době však byl obviněn ze zpronevěry, které se měl dopustit v austinské bance. Porter byl duší dobrodruh, sotva za něho tchán vyplatil kauci, den před prvním stáním u soudu sedl na vlak a ujel před spravedlností nejprve do New Orleansu a pak do Hondurasu. Po šesti měsících ho tu dostihla smutná zpráva o smrti jeho manželky. Navzdory následkům se vrátil do Austinu, kde byl zatčen a odsouzen k pěti letům vězení. Za mřížemi působil jako lékárník a odtud posílal své krátké povídky do časopisů pod různými pseudonymy. Trvalou přízeň čtenářů si získal povídkou Vánoční dárek Hvízdavého Dicka, publikovanou v McClure’s Magazine v prosinci 1899. Čtenáři, kterým se zalíbil jeho styl krátkých povídek s překvapivou pointou a s barvitou galerií uvěřitelných postav a typů, jistě netušili, že je do té doby neznámý O. Henry psal ve vězení. Za dobré chování z něho vyšel již v roce 1891 a odjel za slávou „amerického de Maupassanta“ do New Yorku. Do své předčasné smrti v roce 1910, na níž měl podíl především alkohol, napsal bezmála čtyři stovky povídek. Vydávají se a čtou dodnes.