Zpět

Přízrak

Přízrak
Harry Hole se vrací a to doslova. Po třech letech strávených v Hong Kongu přilétá zpět do Norska, aby se ujal téměř uzavřené vraždy mezi feťáky – údajným pachatelem má totiž být Oleg, potomek jeho femme fatale Ráchel, kterého měl rád jako vlastního syna. Případ je však složitější, než se na první pohled zdálo, a každý, kdo se v něm začne šťourat, přijde o život.
Nejde jen o vyřizování účtů mezi závisláky, ale o korupční a drogovou kauzu sahající do nejvyšších pater společnosti. V zákulisí však tahá za nitky tajemný mafián nazývaný Dubajec, který se objevuje a mizí jako přízrak. Vztah mezi „otcem a synem“ se ovšem netýká jen Harryho a obviněného Olega, dlouhý předsmrtný monolog směrem ke svému nepřítomnému otci pronáší také zavražděný Gusto – pohledný narkoman, příležitostný gigolo a zloděj, který genetickou zátěž i absenci rodiče vnímá jako určující faktor své cesty na šikmou plochu. „Vzhledem k tématu mi při čtení samozřejmě neustále vyvstával v paměti můj jedenáctiletý syn a ta konfrontace je dost drastická. Když si člověk uvědomí, jaké všemožné nástrahy na toho kluka v budoucnu ještě čekají a kdoví co se může stát, nahání mu to strach a skoro i slzy do očí,“ prozradil Hynek Čermák, který se stejně jako u předchozích „holeovek“ Červenka a Netopýr opět zhostil vyprávění.

Herec ověnčený cenou Audiokniha roku 2013 coby Interpret roku, si nahrávání „holeovek“ užívá: „Na Harrym mě nejvíc baví, že je naprosto nepředvídatelný. Nikdy předem nevím ani si nedokážu vyfabulovat, kam by se mohly ubírat jeho myšlenky nebo on sám. Harry Hole a potažmo Jo Nesbø mě zkrátka vždycky překvapí.“ Tentokrát pro něj byla hereckou výzvou právě zmíněná samomluva mladého závisláka rozprostřená průběžně celým textem. „Ten umírající feťák má strašně moc věcí na srdci a strašně málo času. Než zemře, chce ještě odvyprávět svou verzi toho, co se stalo. Jeho projev jsem se tedy snažil výrazově oddělit tak, že má úplně jiné tempo než Harry Hole. Chtěl jsem tak zprostředkovat, že z té postavy život vyprchává právě teď – všechno, co v knize líčí na pěti stech stranách, by mu podle mě ve skutečnosti proběhlo hlavou ani ne za minutu, za dvě. A to jsem se snažil vyjádřit,“ popisuje Hynek Čermák své výrazové pojetí jednotlivých aspektů příbehu.
 

Nahrávka opět disponuje i původní hudbou. V jednotlivých mezihrách se střídá melancholická elektrická kytara předznamenávající zadumanější pasáže s jejím razantnějším zapojením spolu s sbubny až po rockový zvuk v plném nástrojovém obsazení v dynamičtějích či akčních částech příběhu. Nechybí ale ani legendární Hammondky doplněné jemnými perkusemi, jejichž zvuk připomíná po kapkách unikající život.
text: OneHotBook
autor
název
Přízrak
série
Harry Hole (9)
režie
interpret
délka
14:45
vydavatel
rok vydání
2014
obal
Jindřich Loučka
zvuk
Tomáš Gsöllhofer
střih
Tomáš Gsöllhofer
mastering
Pavel Krch, Jiří Havrlík
výroba
produkce
katalogové číslo
AK035