Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Půlnoční párty S+Š

Půlnoční párty S+Š
Půlnoční párty S+Š

Dosud nevydané nahrávky pánů S + Š

„Půlnoční párty byla jediným programem, který jsme hráli pod samopaly. Bylo to v roce 1968 v armádním studiu Československého rozhlasu střeženém českými vojáky před okupanty.“
– Jiří Suchý

Celé album má trochu nestandardní řazení. Nahrávky jsou „přeházené“ úmyslně.

Dosud nevydané rozhlasové nahrávky z roku 1968 v lepší kvalitě:

 1. Půlnoční párty S+Š č. 1 | první část – vysíláno 2. 11. 1968
 2. Půlnoční párty S+Š č. 1 | druhá část – vysíláno 2. 11. 1968
 3. Půlnoční párty S+Š č. 2 | první část – vysíláno 9. 11. 1968
 4. Půlnoční párty S+Š č. 2 | druhá část – vysíláno 9. 11. 1968
 5. Půlnoční párty S+Š č. 5 | první část – vysíláno 30. 11. 1968
 6. Půlnoční párty S+Š č. 5 | druhá část – vysíláno 30. 11. 1968

banner 1200x150

BONUSY – nahrávky ve snížené technické kvalitě, originální rozhlasové záznamy se nedochovaly:

 7. Půlnoční párty S+Š č. 3 | první část – vysíláno 16. 11. 1968
 8. Půlnoční párty S+Š č. 3 | druhá část – vysíláno 16. 11. 1968
 9. Půlnoční párty S+Š č. 4 | první část – vysíláno 23. 11. 1968
 10. Půlnoční párty S+Š č. 4 | druhá část – vysíláno 23. 11. 1968
 11. Půlnoční párty S+Š č. 6 | první část – vysíláno 14. 12. 1968
 12. Půlnoční párty S+Š č. 6 | druhá část – vysíláno 14. 12. 1968

V archivu Českého rozhlasu se dochovaly pouze tři z odvysílaných dílů (1, 2 a 5), které proto zařazujeme přednostně v kvalitní podobě. Po zbylých třech jsme pátrali spolu s Ondřejem Suchým, Růženou a Jaroslavem Majerčíkovými a s nemalou pomocí Davida Hertla z Českého rozhlasu.
 

text: Radioservis
 

Zejména díky archivům Bohuslava Smítky, Iva Bílého a Věry Kyliesové se podařilo objevit několik záznamů, jež sice mají notně sníženou audio kvalitu, nicméně zařazujeme je také jako cennou archivní památku práce Jiřího Šlitra a Jiřího Suchého.

Tyto záznamy si vyžádaly několik zásahů. Ačkoliv v roce 1968 všechny díly působily jako živé vysílání, ve skutečnosti byly zpravidla o den dříve přetáčené a následně krácené. Slyšíme v nich někdy ne úplně citlivé zásahy střihu a v některých případech se naopak drobné části díky střihům záznamů opakovaly. První díl byl při premiéře z neznámého důvodu vysílán pouze do písně Blues o světle. Následná skladba Kytky se smály byla vypuštěna, přičemž další tři písně (Honky tonky blues, Trojský kůň a Propil jsem gáži) byly i s mluveným slovem S+Š dodatečně použity při tvorbě čtvrtého dílu (byly tam vstřiženy po bloku skladeb Jaroslava Jakoubka). Zcela totožnou nahrávku písně Propil jsem gáži prodlouženou o finální track prvního dílu Spánek má strýčka portýra znovu režie použila jako finále také šestého dílu.

V našem záznamu uslyšíte kompletní nahrávku prvního dílu se všemi zmíněnými písněmi, jež se v této podobě reprízovala, resp. prvně vysílala 5. ledna 1969 pod upraveným názvem Nedělní párty S+Š. Z toho důvodu vypouštíme totožnou (ovšem zvukově nekvalitní) část nahrávky v díle čtvrtém. Stejně tak jsme vystřihli opět totožnou verzi písně Propil jsem gáži z dílu šestého, byť zde pro dojem ucelenosti dílu ponecháváme závěrečné zopakování skladby Spánek má strýčka portýra, kterou S+Š i v jiných případech s oblibou používali jako finále.

5:23 h
2024
Radioservis
Umění a zábava

Ze stejného žánru

Když dějiny výtvarného umění připomínají komedii plnou omylů… Výtvarný kritik Jan H. Vitvar se nás rozhodl vzít na zábavnou a dobrodružnou exkurzi po dějinách vizuální kultury, která ukazuje, že cesta k pochopení umění bývá leckdy velmi dlouhá a plná nečekaných zákrut. Hrdiny jeho vyprávění nejsou jen výtvarní umělci, ale také uklízečky, strážci zákona či politici.
Víte, koho z mlynářských bratrů Buryjů miluje na počátku příběhu půvabná vesnická dívka Jenůfa a kterého si nakonec vezme za manžela? A znáte strašné tajemství, které v sobě ukrývá Jenůfina pěstounka, vdova Kostelnička? Na tyto otázky vám odpoví dramatizace Jana Jiráně podle libreta Leoše Janáčka v podání známých českých herců s ukázkami hudebních pasáží jednoho…
Seriál Českého rozhlasu z roku 2017 natáčený ve vile Karla Čapka na Vinohradech popisující život a dílo slavného autora na základě konkrétních předmětů nalezených ve spisovatelově vile.
1 2 3 8

Od stejného vydavatele

Příběh Gogolova groteskně realistického románu je - podobně jako jeho slavná komedie Revizor - založen na nádherné anekdotě a kouzelné mystifikaci. Jedná se o dobrodružnou pouť zchudlého šlechtice Čičikova, který si usmyslel zbohatnout nákupem zemřelých nevolníků, z nichž statkáři museli do příštího sčítání lidu platit daně.
Traduje se, že sir Arthur Conan Doyle začal literárně tvořit ve volných chvílích, kdy čekal na pacienty ve své ordinaci. Jestli pak při vyšetření používal i deduktivní metodu, kterou proslavil ve svých detektivních příbězích, to se již neví. Ví se však, že právě tuto metodu odpozoroval za medicínských studií od svého profesora, který si s…
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Recenze této audioknihy

Když jeden ze dvou pilířů jedné z nejcennějších věcí, které se kdy urodily na českých divadelních prknech, hudební skladatel, pianista a zpěvák Jiří Šlitr pobýval v roce 1967 v Montrealu, kde působil jako konferenciér v rámci slavného Kinoautomatu, vydal se několikrát i do Spojených států.
Přejít nahoru