Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Půlnoční párty S+Š

Půlnoční párty S+Š
Půlnoční párty S+Š

Dosud nevydané nahrávky pánů S + Š

„Půlnoční párty byla jediným programem, který jsme hráli pod samopaly. Bylo to v roce 1968 v armádním studiu Československého rozhlasu střeženém českými vojáky před okupanty.“
– Jiří Suchý

Celé album má trochu nestandardní řazení. Nahrávky jsou „přeházené“ úmyslně.

Dosud nevydané rozhlasové nahrávky z roku 1968 v lepší kvalitě:

banner 1200x150

 1. Půlnoční párty S+Š č. 1 | první část – vysíláno 2. 11. 1968
 2. Půlnoční párty S+Š č. 1 | druhá část – vysíláno 2. 11. 1968
 3. Půlnoční párty S+Š č. 2 | první část – vysíláno 9. 11. 1968
 4. Půlnoční párty S+Š č. 2 | druhá část – vysíláno 9. 11. 1968
 5. Půlnoční párty S+Š č. 5 | první část – vysíláno 30. 11. 1968
 6. Půlnoční párty S+Š č. 5 | druhá část – vysíláno 30. 11. 1968

BONUSY – nahrávky ve snížené technické kvalitě, originální rozhlasové záznamy se nedochovaly:

 7. Půlnoční párty S+Š č. 3 | první část – vysíláno 16. 11. 1968
 8. Půlnoční párty S+Š č. 3 | druhá část – vysíláno 16. 11. 1968
 9. Půlnoční párty S+Š č. 4 | první část – vysíláno 23. 11. 1968
 10. Půlnoční párty S+Š č. 4 | druhá část – vysíláno 23. 11. 1968
 11. Půlnoční párty S+Š č. 6 | první část – vysíláno 14. 12. 1968
 12. Půlnoční párty S+Š č. 6 | druhá část – vysíláno 14. 12. 1968

V archivu Českého rozhlasu se dochovaly pouze tři z odvysílaných dílů (1, 2 a 5), které proto zařazujeme přednostně v kvalitní podobě. Po zbylých třech jsme pátrali spolu s Ondřejem Suchým, Růženou a Jaroslavem Majerčíkovými a s nemalou pomocí Davida Hertla z Českého rozhlasu.
 

text: Radioservis
 

Zejména díky archivům Bohuslava Smítky, Iva Bílého a Věry Kyliesové se podařilo objevit několik záznamů, jež sice mají notně sníženou audio kvalitu, nicméně zařazujeme je také jako cennou archivní památku práce Jiřího Šlitra a Jiřího Suchého.

Tyto záznamy si vyžádaly několik zásahů. Ačkoliv v roce 1968 všechny díly působily jako živé vysílání, ve skutečnosti byly zpravidla o den dříve přetáčené a následně krácené. Slyšíme v nich někdy ne úplně citlivé zásahy střihu a v některých případech se naopak drobné části díky střihům záznamů opakovaly. První díl byl při premiéře z neznámého důvodu vysílán pouze do písně Blues o světle. Následná skladba Kytky se smály byla vypuštěna, přičemž další tři písně (Honky tonky blues, Trojský kůň a Propil jsem gáži) byly i s mluveným slovem S+Š dodatečně použity při tvorbě čtvrtého dílu (byly tam vstřiženy po bloku skladeb Jaroslava Jakoubka). Zcela totožnou nahrávku písně Propil jsem gáži prodlouženou o finální track prvního dílu Spánek má strýčka portýra znovu režie použila jako finále také šestého dílu.

V našem záznamu uslyšíte kompletní nahrávku prvního dílu se všemi zmíněnými písněmi, jež se v této podobě reprízovala, resp. prvně vysílala 5. ledna 1969 pod upraveným názvem Nedělní párty S+Š. Z toho důvodu vypouštíme totožnou (ovšem zvukově nekvalitní) část nahrávky v díle čtvrtém. Stejně tak jsme vystřihli opět totožnou verzi písně Propil jsem gáži z dílu šestého, byť zde pro dojem ucelenosti dílu ponecháváme závěrečné zopakování skladby Spánek má strýčka portýra, kterou S+Š i v jiných případech s oblibou používali jako finále.

5:23 h
2024
Radioservis
Umění a zábava

Ze stejného žánru

Když dějiny výtvarného umění připomínají komedii plnou omylů… Výtvarný kritik Jan H. Vitvar se nás rozhodl vzít na zábavnou a dobrodružnou exkurzi po dějinách vizuální kultury, která ukazuje, že cesta k pochopení umění bývá leckdy velmi dlouhá a plná nečekaných zákrut. Hrdiny jeho vyprávění nejsou jen výtvarní umělci, ale také uklízečky, strážci zákona či politici.…
Víte, koho z mlynářských bratrů Buryjů miluje na počátku příběhu půvabná vesnická dívka Jenůfa a kterého si nakonec vezme za manžela? A znáte strašné tajemství, které v sobě ukrývá Jenůfina pěstounka, vdova Kostelnička? Na tyto otázky vám odpoví dramatizace Jana Jiráně podle libreta Leoše Janáčka v podání známých českých herců s ukázkami hudebních pasáží jednoho…
Seriál Českého rozhlasu z roku 2017 natáčený ve vile Karla Čapka na Vinohradech popisující život a dílo slavného autora na základě konkrétních předmětů nalezených ve spisovatelově vile.
1 2 3 8

Od stejného vydavatele

Temný až hororový příběh chudé vdovy Natálie Mooshabrové se odehrává ve fantastickém světě ovládaném diktátorem, ve světě, který spojuje technický pokrok s téměř středověkou realitou života.
Kde jsou v životě člověka ty křižovatky, na kterých zvolí mylnou cestu? A dá se téhle zaslepenosti vyhnout? První rozhlasová dramatizace Fuksova románu zní jako zvukově – hudební „balada“.
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Recenze této audioknihy

Když jeden ze dvou pilířů jedné z nejcennějších věcí, které se kdy urodily na českých divadelních prknech, hudební skladatel, pianista a zpěvák Jiří Šlitr pobýval v roce 1967 v Montrealu, kde působil jako konferenciér v rámci slavného Kinoautomatu, vydal se několikrát i do Spojených států. Zde ho nadchly šantánové puby, kde se „nic neděje, než že ti muzikanti hrají…
Přejít nahoru