Zpět

Stojí majetek za vraždu?

recenze, , 30.10.2023
Bretaňské zlato
Stýskalo se vám po komisaři Dupinovi? Pak je vaše čekání u konce. Nakladatelství Témbr přichází s třetím příběhem dupinovské série Jeana-Luca Bannaleca, tentokrát s názvem Bretaňské zlato. Oproti prvním dvěma dílům vás vtáhne do děje pěkně svižně a dramaticky – komisaři Dupinovi, kterého se v audioknižním zpracování ujal opět skvěle Jan Teplý ml., totiž půjde hned od začátku o život. 
Když komisař Dupin obdrží tajný tip od své známé, novinářky Lilou Brevalové, zdaleka netuší, jak dramatickým směrem se sled událostí začne brzy ubírat. Záhadné modré sudy v salinách se z počátku zdají být spíše záhadou než nebezpečím a tak svoji výpravu mimo území svých pravomocí vnímá především jako krátký útěk od nudných povinností v kanceláři než opravdový případ. Když po něm ale brzy po jeho příjezdu do salin začne někdo zdánlivě bez důvodu střílet, je nucen své vnímání situace přehodnotit. Ocitá se v nezáviděníhodné situaci uvězněný ve staré boudě, bez nábojů a hlavně nejmenšího tušení, o co tady vlastně jde…

Díky skvělému a procítěnému přednesu Jana Teplého ml. i poetickým popisům míst autora knižní předlohy Jeana-Luca Bannaleca se příznivci předchozích dvou dílů (jejichž recenze můžete najít zde a zde) opět doslova přenesou do místy drsné a místy půvabné bretaňské krajiny, která před vnitřním zrakem posluchače ožívá nespočtem barev a nálad. A skoro by se dalo říci i chutí a vůní, protože zde opět nechybí ani barvitý popis další z Dupinových životních lásek –⁠ dobrého bretaňského jídla a jeho „kafé”. Tentokrát se ale netypicky přeneseme i do trochu tajemného a zároveň fascinujícího světa soli, která v celém příběhu hraje ústřední roli.
 

Na rozdíl od minulých dílů se v Bretaňském zlatě dočkáme mnohem dramatičtějšího průběhu vyšetřování i nečekané spolupráce v podobě další vyšetřovatelky a jejího týmu, do jejichž rajónu celý případ patří. Podaří se Dupinovi pro jednou zapomenout na svou samotářskou povahu a spojit s kolegy své síly i důvtip? Vyhraje závod s časem a s přibývajícím počtem zavražděných? Ukáže se, že sůl je někdy opravdu nad zlato? A jak s tím vším souvisí jeden nadmíru živý klokan?

Odpovědi na tyto otázky si už budete muset najít při poslechu sami. Jisté je, že vás audiokniha nenechá vydechnout a bude vás příjemně bavit – a to nejen rychlým spádem příběhu a neobvyklým tématem, ale právě i svou jedinečnou interpretací, která vás do děje a do atmosféry salin doslova vtáhne, stejně jako podařené hudební předěly, které už si řada posluchačů oblíbila z předchozích dílů. Zajímavou perličkou a příjemným oživením, kterého se dočkáme hned v úvodní kapitole, je interpretace několika telefonních hovorů, ze kterých kvůli špatnému signálu v salinách slyšíme společně s Dupinem jen každé páté slovo.