Zpět

Vesmír v učebnicovém duchu

recenze, , 14.07.2015
Co to svítí na obloze?
V malém domku na okraji Ruprechtic bydleli spolu se svými rodiči sedmiletý Lukáš a jeho jedenáctiletý bratr Martin. Návštěva planetária v nich probudila velký zájem o vesmír a tak tatínek pořídil staršímu synovi k narozeninám dalekohled. Při pozorování oblohy si celá rodina vyprávěla o Slunci, Měsíci, planetách Sluneční soustavy i o nejznámějších hvězdách a souhvězdích. Jednou kluci zahlédli, jak do nedalekého lesa zalétl prapodivný předmět. Vypravili se jej najít a zjistili, že šlo o létající talíř s mimozemšťanem na palubě. Obyvatel cizí planety ztroskotal na Zemi a než se dostavila přivolaná pomoc, pěkně si s kluky popovídal.
Kniha Davida Kovala Co to svítí na obloze? vyšla v nakladatelství Edika ve skupině Albatros media v roce 2013 s cílem seznámit chlapce a dívky se základy astronomie. Obsahuje mnoho názorných ilustrací a autentických fotografií, bez kterých by se čtenář rozhodně neobešel. Při čtení jsem se ovšem často sám sebe ptal, jak moc je příběh pro titul důležitý. Samotný děj není totiž příliš propracovaný a nápaditý, klade především velký důraz na informace o vesmíru. Jednání Martina a Lukáše působí dosti nepravděpodobně, neboť oba pokaždé položí otázku tak, aby na ni existovala odborná odpověď. Doufal jsem, že epizoda s mimozemšťanem, která se objevuje téměř až na konci knihy, vyprávění poněkud odlehčí, místo toho však následovalo stručné shrnutí nabytých vědomostí.

Součástí knižního titulu je zvukový nosič s nahrávkou celé knihy. Svůj hlas jí propůjčil Miroslav Černý a opět potvrdil, že dobrý interpret může psané řádky skvěle oživit. Podařilo se mu vcítit do dětského vnímání světa a i suché poučky se v jeho energickém přednesu staly zajímavými. Jedinou nepatrnou výtku mohu směřovat k číslování kapitol – Miroslav Černý užil v jejich názvech číslovky základní, já se domnívám, že v audioknihách vyzní lépe číslovky řadové.

Co to svítí na obloze? připomíná svým pojetím spíše doplněk ke školním učebnicím. Děj nenadchne ani nepobaví, nicméně účel přiblížit dětem vesmír splňuje. Je dobře, že audiokniha a tištěná publikace tvoří jeden celek – bez tištěných obrázků by si malý posluchač jen stěží představil všechna nebeská tělesa, o kterých je na CD řeč.