Zpět

Poseroutka obstojí i v audiu

recenze, , 19.01.2014
Deník malého poseroutky
Nakladatelství CooBoo, člen skupiny Albatros Media, se od svého založení roku 2009 specializuje na vydávání literatury pro teenagery. V portfoliu, které tvoří, až na malé výjimky, tituly zahraničních autorů, jsou velkou měrou zastoupeny romantické příběhy pro dívky, dobrodružné i fantasy knížky nebo humor. Právě do poslední zmíněné skupiny patří veleúspěšná série Deník malého poseroutky amerického autora Jeffa Kinneyho.
Její první, červený díl vyšel ve Státech v roce 2007, u nás o dva roky později. Zápisky jedenáctiletého Grega Heffleyho si svou upřímností, bezelstností a vtipem získaly řadu mladých čtenářů a svou deníkovou stavbou navázaly na popularitu podobných předchůdců, například britského Tajného deníku Adriana Molea. Malému poseroutkovi se ovšem podařilo být komerčně mnohem úspěšnějším a celá jeho série, čítající dnes osm svazků (plus dva doplňkové), se pravidelně umisťuje v žebříčcích nejprodávanějších titulů dětské literatury. CooBoo tak přišlo s celkem logickým krokem - nabídnout Deník malého poseroutky také jako audioknihu všem těm, kteří se z jakéhokoliv důvodu nedostali ke čtení, nebo těm, kteří si chtějí příběhy Grega Heffleyho znovu připomenout.

Vypravěčem jim je herec a hudebník Václav Kopta a nutno napsat rovnou, že jeho obsazení byla velmi dobrá volba. Kopta má mladistvý hlas s nímž umí dobře pracovat, a tak, i když mu věk jedenácti let jen těžko kdo uvěří, dokáže dát Greggově postavě konkrétní zvukovou podobu. Je chvályhodné, že si tvůrci audioknihy dali na výběru interpreta záležet a že pouze pohodlně nesáhli k zavedeným jménům typu Bára Hrzánová, Jiří Lábus nebo Petr Nárožný.
 

Vedle výkonu Václava Kopty je třeba ocenit i celkovou koncepci nahrávky: stopáž 75 minut je pro tento typ audioknihy ideální - dostatečně krátká na to aby nezačala nudit a dostatečně dlouhá na to, aby zaznělo vše podstatné. Hudba je použita nejen v předělech mezi jednotlivými kapitolami, ale často i jako podkres vlastního vyprávění, což má jednoznačně příznivý vliv na dynamiku. Všechny výše zmíněné vlastnosti dokonale zpřístupňují Deník malého poseroutky cílové skupině, tedy dětem ve věku okolo deseti let. Obal CD má stejnou grafickou úpravu jako knižní vydání, takže lze na prodejních pultech audioknihu snadno identifikovat.

Díky svědomitému přístupu tvůrců se podařilo vydat audioknihu, která rozhodně nedělá ostudu. Můžeme ji chápat jako doplněk ke knižní sérii, stejně dobře ale obstojí i samostatně. Bylo by škoda, kdyby zůstalo jen při tomto jediném CD - Deník malého poseroutky si zcela jistě zaslouží celou svou audioknižní řadu.