Zpět

Osm a tři čtvrtě hodiny. Můžu to nechat?

recenze, , 23.04.2015
Hustej nářez
Za průkopníka české audiofantastiky je všeobecně považováno vydavatelství Walker & Volf a rozhodně nelze tvrdit, že neprávem.  Před rokem se odvážně pustilo do dosud nezčeřených vod a nabídlo fanouškům jejich oblíbená, ba často kultovní díla ve zvukovém provedení. A i když v několika případech odbočilo od vytyčené linie žánru, nelze mu upřít zásluhy o rozšíření povědomí o české fantastice mezi audioknižními posluchači. Wolker s Volfem ovšem nejsou sami, kdo zásobuje trh žánrovými audioknihami.
Nakladatelství Epocha ve své ediční řadě Fantastická Epocha připravilo zvukovou podobu prvotiny Františka Kotlety Hustej nářez – první díl trilogie Bratrstvo krve. Stalo se tak v době, kdy je autorovo jméno skloňováno (Kotleta, bez Kotlety…) i mimo komunitu fanoušků a snad právě jeho popularita přispěla k tomu, že Epocha uvědoměle vytvořila nahrávku na velmi slušné úrovni. Jestliže se tedy opatrný posluchač obává poloamatérské nahrávky, s níž se mohl několikrát setkat u audioknih některých malých vydavatelů, nemusí mít v případě Hustého nářezu strach – dostane se mu kvalitně provedeného audioknižního díla.

Druhou věcí je samozřejmě žánr románu. Ten zdaleka nemusí vyhovovat každému posluchači zmlsanému českou mainstreamovou audioknižní produkcí. V případě, že je ale ochoten přistoupit na hru, jejíž pravidla autor určuje, na styl jeho jazyka, pokud mu odpustí jeho urputnou snahu o vtip za každou cenu, prvoplánovité hlášky, hrubosti a rádobyvtipná přirovnání, a zejména pokud se ozbrojí trpělivostí a nevzdá poslech po několika málo minutách, bude se u Hustého nářezu bavit. Po čase totiž Kotleta slevuje ze své podbízivosti a rozvíjí originální příběh s postavami, které si lze lehce zamilovat.
 

Jak už jsem zmínil, audioknižní provedení Hustého nářezu je velmi povedené. Svou zásluhu na tom má zvukový režisér Vojtěch Filčev, který při své práci projevil cit pro celkovou koncepci a rytmus, což je u takto rozsáhlé nahrávky podmínkou. Na vysoké úrovni je i výkon jediného interpreta Hustého nářezu, ostříleného divadelního a rozhlasového herce, Richarda Fialy. Díky němu vyniká plastičnost Kotletou vytvořených postav, jejich výraz je přirozený a dialogy přehledné. Několik pasáží se ve Fialově podání může zařadit k nejvtipnějším scénám českého audioknižního žánru.

Obecně lze napsat, že první audioknižní Kotleta rozhodně nezklamal a lze se tedy těšit, že i zbývající díly trilogie, které Epocha plánuje na září, budou na podobné úrovni. Tvůrčímu týmu totiž tento styl jednoznačně sedí.

Fanoušky lze ještě závěrem navnadit na audioknižní podobu titulní povídky z Kotletovy sbírky Příliš dlouhá swingers party, kterou plánuje vydat už zmíněný Walker & Volf a které by se měl interpretačně chopit rovněž Richard Fiala. Snad ani tentokrát nezklame.