Zpět

Zoo podle Fejka

recenze, Andrea Morkusová, 25.07.2022
Jak se dělá zoo
Nová audiokniha bývalého ředitele pražské zoologické zahrady Petra Fejka překvapí nejen svým rychlým spádem a množstvím zákulisních informací, ale především neobyčejným zaujetím, naléhavostí a emocemi, které z Fejkova hlasu i po tolika letech od skončení jeho ředitelování přímo čiší. Díky nakladatelství OneHotBook si tak můžete dopřát poslech, po kterém se pravděpodobně na naši nejslavnější zoologickou zahradu už nikdy nebudete dívat stejně.
Za 12 let své funkce toho Petr Fejk v pražské zoo stihl opravdu hodně. V audioknize Jak se dělá zoo se spolu s ním přenesete do doby výběrového řízení, během něhož byl do čela zahrady proti všem předpokladům opravdu vybrán, prvních dnů v nové funkci i mnoha dalších chronologických vzpomínek na všechna následující léta směřující až k jeho dnu poslednímu, kdy ze zoo přes svou veškerou snahu s hořkostí v srdci opět odchází.
 
Nečekejte ale nějaké nudné líčení strohých faktů –⁠ ačkoliv je poslech vzpomínkami, informacemi a postřehy přímo nabitý, jedinečný způsob přednesu, kterého se ujal sám Fejk, dělá z audioknihy téměř mistrovské dílo. Budete se u ní střídavě smát, nevěřícně kroutit hlavou a někdy možná i plakat. A pravděpodobně se dostaví i další pocit –⁠ obdiv za to, že to Fejk už dávno nevzdal.
 
Ve vyprávění se před vámi postupně odvíjí obraz zoufalého stavu zoo při jeho nástupu –⁠ obraz instituce s obrovskými náklady, které ale v reálu nebyly nikde vidět, zkostnatělého myšlení tehdejších zaměstnanců, pro které byli návštěvníci spíše obtížnými vetřelci, postupných malých změn k lepšímu i dramatických událostí při povodních v roce 2002, při nichž byla velká část Fejkovy práce opět zničena. Nechybí atmosféra mediálního honu na zoo po povodních, texty nenávistných dopisů, z jejichž tónu někdy až mrazí nebo třeba líčení korupčních praktik, které tehdy byly podle Fejka běžnou praxí. Ne všechno ale bylo tak černé. Fejkovo úsilí směřovalo k dalším a dalším krokům, které postupně vedly nejen k revitalizaci celého areálu zoo a otevření tolik oceňované Indonéské džungle, ale i k vyhlášení pražské zoo jako jedné z nejkrásnějších na světě.
 
Co je ale na audioknize nejcennější, jsou Fejkovy maximálně autentické postřehy a osobitý humor, s nímž líčí svou interakci se zvířaty i celkový chod zoo –⁠ tedy zážitky, o kterých se běžnému návštěvníkovi ani nesnilo. Tak schválně. Už jste se někdy přenesli na nafukovací člun, na kterém jsou právě při povodni evakuovány uspané gorily, do nenávratně zatápěného pavilonu slonů, k řekou unášenému Gastonovi nebo k žirafímu samci, který se s vámi bez úplatku v podobě rohlíku rozhodně nevyfotí? Jediným zádrhelem v jinak svěže plynoucím poslechu zůstává částečně se opakující kapitola o výstavbě Indonéské džungle a chování jejích stavitelů.
 

Pokud bychom měli poslech shrnout do jedné věty, byla by to oddanost, zaujetí a láska –⁠ ke zvířatům, která mu byla svěřena i k celé zoologické zahradě a základním morálním principům. Jistě, pro celkové objektivní posouzení tehdejší situace by bylo nutné znát i pohled dalších stran a jejich vyprávěn Z Fejkova hlasu ale při poslechu čiší taková opravdovost, že se jeho líčením snadno necháte naprosto pohltit.
 
11 a půl hodiny poslechu vám díky tomu uteče jako voda a vy si budete jen přát, aby těch vtipných i smutných vzpomínek a postřehů bylo v poslechu alespoň ještě o jednu kapitolu více. Nebo lépe o celou další knihu. Podmanivý autorův hlas plný naléhavosti a emocí, který lehce předčí leckterého profesionálního vypravěče, vás totiž nenechá vydechnout do poslední minuty.