Zpět

Jedna Myšlenka za druhou

recenze, , 08.11.2018
Jedna želva za druhou
Jméno Johna Greena rezonuje v posledních letech především mezi čtenáři (nebo spíše čtenářkami) young adult literatury. Jedna želva za druhou je již jeho sedmou knihou, a druhou, která se v českém překladu dočkala audioknižní podoby.
O želvách sice obvykle vypráví Terry Pratchett, v tomto případě se ale musíme spokojit s šestnáctiletou Azou, kterou trápí Myšlenky. To je v tomto věku běžné, můžete namítat. Aza má ale něco zvláštního: obsedantně kompulzivní poruchu. Její Myšlenky jsou natolik vtíravé, že se jim nemůže bránit. Nezřídka ji odstavují od běžného společenského života, a tak je její jedinou záchranou kamarádka Daisy.

Společně se po hlavě vrhají do pátrání po zmizelém miliardáři, k čemuž neváhají využít ani přátelství s jeho synem. Ale je to pouhé přátelství, nebo něco víc? Aza si neumí poradit ani sama se sebou, tak co by ještě dělala s klukem? Klukem a jeho bakteriemi, které se ji jistě pokusí zabít, jakmile se políbí? Klukem s básněmi ještě spletitějšími, než jsou její vlastní Myšlenky? Klukem, který možná ani nechce, aby byl jeho otec nalezen?
 

Mladá vypravěčka si žádá mladý hlas. OneHotBook pro tuto roli velmi vhodně vybralo Evu Josefíkovou, kterou do nedávna mohli znát spíše návštěvníci divadel a filmoví a seriáloví nadšenci, než ti audioknižní. Jedna želva za druhou je v současnosti jednou ze čtyř načtených knih, na nichž se interpretačně podílela.

Aza působí místy odevzdaně, jindy ironicky, potom zase nesměle a náhle – náhle přijdou Myšlenky. A právě v tuto chvíli nastupuje herecký um Evy Josefíkové. Pokud jste si až doteď neuvědomili, jak závažné či nepříjemné Aziny Myšlenky jsou, vypravěčka vám dá jasně najevo, že teď – právě teď – se odehrává něco důležitého, doslova středobod Azina života. A nelze jinak. Ani bez Myšlenek, ani bez Evy Josefíkové.

Vím, že chci další audioknihy načtené touto herečkou, zároveň ale tuším, že už vždycky uslyším kousek Azy, dívky, která hledá samu sebe stejně jako poslední panenku v řadě matrjošek, stejně jako poslední želvu, která podpírá svět.

Audioknihu doprovázejí zajímavé a neopakující se většinou klavírní melodie, které jsou někdy jednoduché, jindy spletité, někdy veselé, jindy dramatické, stejně jako příběh, který se kolem nich odehrává. Díky své rozmanitosti a vhodné délce rozhodně nenudí a tvoří tak spolu se svižným textem plným výjevů ze života amerických teenagerů (a samozřejmě Myšlenek) příjemný audioknižní koktejl.

Při poslechu je dobré mít alespoň základní přehled o mluvě a zkratkovém vyjadřování mládeže, stejně jako o prostředí Star Wars. Hvězdné války totiž tvoří hlavní náplň hovorů Daisy, takže pokud nevíte, kdo je Rey nebo Chewbacca, začněte se vzděláváním někde jinde (wikipedické heslo nebo stroj času postačí).

Jestliže znáte jiná díla Johna Greena, asi tušíte, že happy end není na pořadu dne. Ani v tomto případě autor nenabízí ono: „A žili šťastně až na věky.“ Kniha rozhodně není vyčerpávající sondou do vědomí člověka s obsedantně kompulzivní poruchou, může ale nabídnout nový úhel pohledu na některé problémy mládeže. Toto audioknižní zpracování zároveň přináší tolik Evy Josefíkové, že možná i vy sami začnete mít obavu z Myšlenek. LOL.