Zpět

Křehká výpověď o první lásce

recenze, , 01.03.2021
Normální lidi
Ona je nesmělá, leč vysoce inteligentní studentka posledního ročníku střední školy. On je hvězdou školního fotbalového týmu a středobodem fantazií mnoha spolužaček. Ve škole na sebe nepromluví, v soukromí však prožívají něco, co sami neumí popsat. Je to láska? Je v tom spousta sexu, tak to musí být láska. Nebo ne?
Na vysoké škole se jejich postavení obrací – z Marianne se stává častá návštěvnice vysokoškolských party, z Connella ten divný šprt z venkova. Jejich vztah je proměnlivý stejně jako pohled na život mladého člověka, dvojice spolu chodí, nebo vlastně nechodí, pomáhají si a ubližují, aniž to jeden o druhém tuší.
 
Příběh, jehož zápletkou je sám život, má podle literárních kritiků nakročeno k tomu stát se novodobou klasikou. Irská autorka Sally Rooney v něm překonala svou prvotinu Rozhovory s přáteli natolik, že se Normálních lidí chopili filmaři a od prosince je možné na HBO zhlédnout stejnojmenný seriál.
 
Český překlad knižní předlohy vyšel na podzim loňského roku v rámci Velkého knižního čtvrtku, dva roky od vydání anglického originálu. Audioknižní podoba, které se chopilo vydavatelství OneHotBook, následovala za necelý měsíc. Režisérka Jitka Škápíková měla šťastnou ruku při výběru interpretky. Herečku Terezu Dočkalovou čekal nelehký úkol – utáhnout citlivý příběh o první lásce a jiných strastech hledání sama sebe a ideálního partnera, který sestává z propletených pohledů dvou hlavních aktérů, navíc je napsaný bez uvozovek v přímých řečech. Stejně jako je kniha klidná a kontemplativní, dokázala se jejímu tempu přizpůsobit také interpretka. Děj plyne a Tereza Dočkalová se jím nechává unášet – chvíli je Marianne, chvíli zase Connellem. Ta hranice je sice zřetelná, ale není důležitá.
 
 

Prvním překvapením audioknihy je samotná úvodní znělka. Je to vážně cimbál? I když se pravděpodobně jedná o elektronické varianty všemožných nástrojů, touha připravit pro dvacet pět kapitol dostatečné množství unikátních krátkých melodií značí, že na této audioknize si někdo chtěl dát obzvláště záležet.
 
I když se příběh odehrává na ploše čtyř let, tedy posledního ročníku střední školy a významné části vysokoškolského studia, projev interpretky se mezi první a poslední kapitolou v podstatě neliší. Příběh Marianne a Connella prostě plyne a najednou je konec.
 
Je to výpověď jedné generace? Je to ukázka toho, jakou moc nad vývojem mladého člověka má první láska? Je to ukázka toho, co se stane, když se spolu lidé nenaučí efektivně komunikovat? Je to příběh o skryté duševní chorobě, která dvojici neumožňuje se neustále nezraňovat?
 
Kniha Normální lidi sklízí jak pozitivní ohlasy, tak i ty negativní. Některým čtenářům vyhovují živě popsané postavy se všedními problémy, jiným vadí, že se v knize vlastně nic moc nestane. Takový je ale život normálních lidí a je to právě audiokniha velmi přiměřeně a uvěřitelně načtená Terezou Dočkalovou, která umožňuje do jejich světa nakouknout, ale nic z té křehkosti mezilidských vztahů nenarušit.