Zpět

Legendární Legenda audioknižně

recenze, , 14.09.2023
Legenda
Anglický spisovatel fantasy literatury David Gemmell se stal legendou již díky své první knize. Čtenáři si oblíbili postavy, kterými jsou například „Vládce sekery“ Druss Veliký nebo Regnak, jehož si po přečtení posluchač zapamatuje spíše jako berserkra Reka. Dílo pojednává o morálním dilematu boje v prohraných bitvách. Klade otázky, kdy a proč má cenu bojovat proti mnohem silnějšímu utlačiteli. Ta kniha se jmenuje Legenda a dělá čest svému jménu a tak bylo povinností podívat se na zpracování audioknihy, kterou připravilo AudioStory.
Není náhodou, že autor příběh začal tvořit už v roce 1976. Gemmell se potýkal se stresem souvisejícím s čekáním na výsledky testů kvůli podezření z rakoviny. Právě nelehká obrana proti silnějšímu nepříteli má být paralelou ke zhoubné nemoci. Rakovinu naštěstí neměl, a tak v psaní povolil. Stvoření hrdinové a naléhání přátel mu nedali dospat, a tak jsme se mohli potěšit z nové knihy v roce 1984.

Příběh epické fantasy zavede oba hrdiny do pevnosti Dross Delnoch. Tento hraniční přechod brání zem před vpádem severských kmenů Nadirů. Hordu uchvatitelů vede velmi schopný vůdce a sjednotitel Ulrik. Příjemně působí fakt, že Nadirové nejsou pouze zlí nepřátelé, kteří mají v povaze jen ničit. Mají vlastní motivace, politiku i problémy. Kniha samotná není příběhově spletitá a dala by se shrnout do tří částí.

V první se posluchač seznamuje s hrdiny příběhu. Sleduje jejich cestu do pevnosti. Druss ani Rek se osobně neznají a jejich cesty se ani zdaleka nestřetnou. Přesto děj nešetří třeskotem mečů či seker. Prolévá se krev a lámou kosti. Objevují se slabiny i silné stránky postav, ale už v prvních okamžicích si je posluchač musí zamilovat. Druhá část je příprava na bitvu. Pevnost je plná demoralizovaných vojáků, úplatných měšťanů, ale i srdcařů, kterým je třeba ukázat cestu. Autor opět skvěle pracuje s charaktery a přidává další a další, na kterých čtenářům bude záležet. Pevnost se mění v sevřenou pěst a napětí se zvyšuje s každou další minutou poslechu. Posledním dějstvím je bitva samotná. Ta je epická. Dlouhá. Bolestivá! Gemmell je nelítostný, ale v jeho díle je cítit i jistá dávka patosu a naivity. Není rušivá, naopak je přesně v míře, která knize sluší.
 

Pokud jde o zpracování audioknihy, bavíme se tu o jednohlasé četbě, kterou si vzal na starost Saša Rašilov, jenž nedávno propůjčil hlas i scifárnám z pera Ondřeje Neffa jako Hu! nebo Ultimus. Jeho barva hlasu je příjemná a umí i velice šikovně odlišovat jednotlivé postavy, aniž by hlas nehezky pitvořil. Hudební znělka je tesklivá a temná a svými chóry může připomenout seriálové či filmové motivy fantastických blockbusterových snímků.
     
Kniha se dá rozhodně doporučit všem posluchačům, kteří mají rádi epickou fantasy, bitvy a podbízivý patos, který u takového díla nemůže chybět. Přednes Rašilova je svěží a profesionální, jak se na poměry vydavatelství Audiostory sluší a audioknižní Legenda se může stát další legendou.