Zpět

Westernová lahůdka pro nadšence

recenze, , 02.11.2023
Malý velký muž
Jack Crabb má 111 let a podzim života tráví v domově důchodců. Není to ale jen tak obyčejný stařec. Za svůj nezvykle dlouhý život byl svědkem mnoha pozoruhodných událostí. Když v roce 1852 jejich karavanu na cestě do Kalifornie zmasakrují Čejeni, musí Jack Crabb jako kluk opustit vše, co dosud znal, a stát se součástí indiánského kmene. Kromě toho, že v průběhu let hledá vlastní identitu na pomezí dvou kultur, zaplete se do bouřlivých dějin Divokého západu. Stane se aktérem bitvy u Washity nebo debaklu u řeky Little Bighorn. Má tedy o čem vyprávět.
Proslulý román Američana Thomase Bergera Malý velký muž zdatně pracuje se subžánrem antiwesternu, který si dával za cíl demýtizovat romantické představy o Divokém západě. Jedná se o mimořádné dílo, které zachycuje krvavou kolonizaci v syrové, ale pořád přitažlivé podobě. V roce 1970 se kniha dočkala i filmového zpracování, v němž se v hlavní roli objevil Dustin Hoffman. Letos se příběh Jacka Crabba vrací, tentokrát jako verze do ucha.

Audiokniha vychází ve vydavatelství OneHotBook v režii Michala Bureše. Jako interpretï se zde objevují Jan Hofman jako reportér, který poslouchá a zapisuje životní příběh Jacka Crabba, a Kamil Halbich v roli samotného ústředního hrdiny. Příběh je na jedné straně hodně dramatický, na té druhé oplývá skvělým humorem, drsným i pestrým jazykem a mnohými zajímavými obrazy a myšlenkami. Velkou práci zde odvedli oba narátoři, kteří věrně zachytili a podtrhli ducha předlohy.
 

Kamil Halbich se v roli Jacka Crabba velmi příjemně poslouchá. Jeho přednes je přednesem vypravěče, nikoliv herce. Emočně se příliš neangažuje, ale to ani není potřeba. Vzhledem k tomu, že i samotná kniha je vystavěna jako převyprávění příběhů třetí osobě, je tento postup zvolený víc než vhodně. Děj ani v této formě neztrácí nic ze své dramatičnosti a napětí. Kamil Halbich dokáže vyvolat úsměv, ba i smích tam, kde je potřeba, a strhnout v místech, která to vyžadují. Jeho kolega Jan Hofman si nevede o nic hůře. Dostává sice jenom menší prostor v úvodu, přesto hned od začátku nastoluje správnou náladu vyprávění – někde na pomezí tragičnosti a komiky.

Atmosféru velmi pečlivě dotváří i hudební složka. V ní dominují hudební sekvence a melodie typické pro filmové westerny: tklivé tóny ústní harmoniky, nebo vibrující struny bendža. Jsou sugestivní, podmanivé a nestíhají nudit ani se oposlouchat.

Audiokniha Malý velký muž je hezkým dárkem pro každého milovníka tohoto typu literatury. Jack Crabb po letech opět oslovuje – doslova – každého dychtivého posluchače a dokazuje, že i když má western jako žánr léta největší slávy už dávno za sebou, jen tak lehce se na něj nezapomene.