Zpět

O medvídkovi

recenze, , 05.05.2015
Medvídek Paddington
Medvídek Paddington se narodil v roce 1958. Od té doby rok co rok, možná den co den dělá radost dětem po celém světě. Útlá knížka Michaela Bonda má sice nejsilnější odezvu ve své rodné Anglii, okouzlit ale umí dost možná i v Peru, odkud hlavní hrdina pochází.
V závěsu s premiérou filmového zpracování vydalo Tympanum i zvukovou verzi knížky. Ta se musí obejít bez mnohdy velmi výtvarně kultivovaných a hezkých ilustrací, hendikep se snaží vynahradit interpretací Tomáše Juřičky, herce známého především díky dabingu, za který dostal i Cenu Františka Filipovského. Volba interpreta byla velmi šťastná. Lze rozpoznat vyprávění i různé postavy, aniž by Juřička přehrával, u medvídka umně zachycuje jeho dětskou naivitu, není však infantilní. Vlastně přesně v souladu s knihou. Jde vskutku o velmi příjemné čtení/poslech.

Paddington představuje dítko, které má spoustu nápadů, je aktivní, současně však neustále ještě rozpoznává společenská pravidla, normy a hranice, stejně jako se opatrně socializuje. Co příběh, to nějaký ten pokus o včlenění, ve valných případech s karambolem, neboť medvídkovi leccos nedochází a poučuje se (a čtenář s ním) až v závěru příhod.

Bondův úmysl nebyl, abychom se škodolibě bavili, takže úsměv a smích má své místo, nicméně kolize neskrývají nějaké závažné drama a konfrontace se odehrává neustále v takovém smířlivém tónu. Stejně jako zvuková interpretace.
 

Audiokniha je určena k poslechu pro děti od 4 let, rozhodně však nenacházím žádnou vrchní hranici. Pobavit či alespoň zpříjemnit den vám dokáže, i když máte let tolik, že budete Medvídka Paddingtona kupovat ne pro sebe, ale pro své děti či vnoučata.