Moje anglická babička
Loňský rok by audioknižní posluchači mohli snadno označit za rok Taťjany Medvecké. Jen těžko si totiž mohli nepovšimnout, jak se poměrně bohatá tvorba této interpretky rozrostla hned o několik novinkových titulů. Nejplodnějším vydavatelem byl Radioservis, který připravil nejen trilogii Co život dal a vzal Betty MacDonaldové, v níž se Medvecká s citem a vrozeným smyslem pro humor ujala části Morová rána, ale také Himmlerovu kuchařku, ve které stejná herečka s bravurou zvládla roli stopětileté Rózy. Stranou zájmu by ovšem neměla zůstat ani odlehčenější Moje anglická babička.
Spisovatelka Hana Parkánová-Whitton vytvořila ve svém románu jakousi variaci na klasický příběh Boženy Němcové. Také v jejím, moderním podání přijíždí babička za příbuznými do nového prostředí, i dnes, stejně jako před sto padesáti lety, si svou přirozeností a upřímností získává srdce všech starousedlíků a dokonce se setkává s jakousi obdobou paní kněžny, tentokrát zastoupenou lady Sarah z worthského panství. Chybí snad jen novodobá reinkarnace Sultána s Tyrlem a Viktorka u splavu. Zatímco však historický, literární a sociologický význam Babičky Boženy Němcové je neoddiskutovatelný, Hana Parkánová-Whitton vytvořila čtivé dílko, které sice neurazí, čtenáře ale nijak hlouběji neosloví.
K posluchačům se
Moje anglická babička dostává na dvou audio CD v rozhlasové úpravě Kateřiny Leškové-Dolenské a režii Jaroslava Kodeše. I na tomto titulu lze vysledovat tendenci Radioservisu vydávat rozhlasovou tvorbu bez dlouhého otálení – původně pětidílná četba na pokračování měla premiéru v březnu loňského roku, audioknižní posluchači si ji mohou poslechnout už od října.
Text knižní předlohy, který se v psané formě může zdát někdy až příliš táhlý a nevýrazný, dostal ve zvukové úpravě rozumnou stopáž necelých dvou hodin a chytil tím nový dech.
Taťjana Medvecká ho navíc dokázala přednést velmi živě a to při zachování celkové atmosféry, kterou autorka do příběhu vložila. Interpretce podobný styl vyprávění jednoznačně sedí – přestože je její výkon stále v kategorii četby, odlišuje velmi dobře jednotlivé postavy a provádí posluchače dějem lehce a přirozeně. Stejně jistá si je i anglickou výslovností, kterou zvládá bez zaváhání.
Autobiograficky laděná
Moje anglická babička Hany Parkánové-Whitton nemůže mít ambice stát se dílem s vysokou literární hodnotou. Co však dokáže, je oslovit nemalou skupinu čtenářů, a především čtenářek, kteří chtějí rozjímat nad zábavným vyprávěním o jedné čiperné stařence, která se přestěhuje z Prahy na anglický venkov. Ve zvukové podobě jim ho zprostředkuje příjemný hlas Taťjany Medvecké. Doufejme, že se s ním budeme na zvukových nosičích setkávat alespoň tak často, jak se to stalo v loňském roce.