Zpět

Známosti pro šest hlasů

recenze, , 13.11.2014
Nebezpečné známosti
Paříž v 18. století. Paříž krásná a ušlechtilá, bohatá i vznešená, plná ctností a počestných mravů. Nebo ne tak docela? Za maskou dobré pověsti se skrývá skutečný duch doby a volný životní styl tehdejší smetánky. Kolik vášní, nadějí, zklamání a smyslu pro intriky v sobě skrývají přední členové nejvyšší společenské vrstvy? Nebezpečné známosti nahlížejí do životů několika lidí, kteří pojem láska chápou každý zcela jinak.
Vydavatelství OneHotBook si ve svém edičním plánu vyhradilo pro letošní podzim místo pro dílo klasické světové literatury. Vedle severských detektivek a fantasy je to velmi příjemné oživení stále pestřejší nabídky. Jde o román ve své době skandální, zobrazující kriticky prostopášnost a volné mravy tehdejší společnosti. Francouzský generál a spisovatel Choderlos de Laclos si svým jediným románem zajistil nesmrtelnost. Nebezpečné známosti se od roku 1782 dočkaly nejen mnoha nových vydání, ale i filmových a divadelních adaptací. Koncem 80. let byl námět na plátně zpracován hned dvakrát, přičemž režie filmu pojmenovaného po hlaní postavě Valmont se roku 1989 se ujal Miloš Forman. Posluchači Českého rozhlasu se možná rozvzpomenou na četbu na pokračování z roku 1990, kdy se hlavních úloh zhostili Daniela Kolářová a Pavel Soukup. Letošní audioknižní zpracování však přináší delší stopáž a soudobé neméně atraktivní herce.

Režisér Michal Bureš zůstal při interpretaci věrný původní podobě románu, tedy dopisní formě kapitol. Z téměř 200 dopisů jsou vybrány ty nejzásadnější a dílo si tak udržuje správný spád. Krásná markýza de Merteuil v románu splétá svou síť intrik, přičemž do své hry zatáhne i záletného vikomta Valmonta. Společně (a přitom každý zvlášť) zasahují do rodícího se vztahu dvojice mladých, Cécile de Volanges a rytíře Dancenyho. Patnáctiletá dívka se má po svém návratu z kláštera sice provdat za staršího nápadníka, ale tajně si dopisuje právě s mladým rytířem. Aby toho nebylo málo, stane se Cécile jednou z řady mladých žen, které budou muset odolávat osobnímu kouzlu a svodům Valmonta. Ten se totiž nespokojí jen s jedinou, takže se do nebezpečné hry také zaplete. Podaří se nakonec spletenec vztahů rozuzlit?

Jednotlivé dopisy načítá šestice herců. Tradičně skvělý je vypravěč Igor Bareš, ale příliš prostoru se mu tentokrát v četbě nedostává. Roli svůdníka vikomta Valmonta ztvárňuje charizmatický a podmanivý Jiří Dvořák, určitě skvělá volba pro tuto postavu. Trojici mužských představitelů uzavírá Jan Meduna, který zatím s audioknihami teprve začíná, ale roli nezkušeného a po lásce toužícího mladého rytíře zvládl velmi dobře. Ženské role byly svěřeny Kláře Issové, která se skvěle vcítila do role zpočátku zcela nevinné Cécile, Vilmě Cibulkové a Kristýně Frejové. Právě posledně jmenovaná herečka v audioknihách OneHotBook účinkuje často, v Nebezpečných známostech však podává patrně nejpřesvědčivější projev. Postava do značné míry odmítavé náboženské puritánky se jí vydařila lépe, než dřívější role v jiných audioknihách. Královnou celé audioknihy je však Vilma Cibulková a její markýza de Mertouille. Její herectví naplno využívá potenciálu postavy. Intriky, pomsta, výsměch, ironie, to vše je markýze vlastní a Vilma Cibulková zvládá svým hlasem obsáhnout všechny polohy. Ne nadarmo se říká, že se hercům záporné postavy hrají lépe. Celkově však lze říct, že obsazení odpovídá dobře typům postav. Kontrasty mezi ostříleným milovníkem a naivní dívkou, ctnostnou dámou a požitkářskou ženou patří k výrazným přednostem zvukového zpracování románu.

Hudební složka v sobě kombinuje melodie dobové s temnými soudobými motivy, podtrhujícími zejména dramatické pasáže v nichž se schyluje k dějovým zvratům. Zvuková kvalita nahrávky je skvělá a zajímavě působí i použité grafické motivy vizuálně doplňující samotnou zvukovou knihu.
 

Nebezpečné známosti jsou nebezpečně návyková audiokniha. Jakmile se ponoříte do vln jejího vyprávění, nepustí vás, dokud nedočtete poslední řádky posledního dopisu. I díky zkrácení udrží posluchačovo napětí až do poslední minuty a díky vhodným režijním zásahům ponechává posluchači také prostor pro zamyšlení. OneHotBook dokazuje, že moderní pojetí může přiblížit dnešním zájemcům i díla klasické literatury. Zvláště, když se od doby napsání románu změnily pouze reálie, ale povaha a lidské jednání přílišných změn často nedostály.