Zpět

Minulost dožene každého

recenze, , 10.05.2024
Nenávist
Čtrnáct let mrtvá žena se zničehonic objevila na fotografii z Benátek. Mohla Claire Lidmanová přežít svou smrt? Její znepokojený manžel se obrátí na profesora Hanse Rekkeho a policistku Micaelu Vargasovou, aby mu pomohli odhalit pravdu. Ovšem i z jejich vlastní minulosti se ze stínů vynořují běsi, kterým budou muset oba čelit. Zvítězí spravedlnost, nebo Nenávist?
Jméno švédského novináře a spisovatele Davida Lagercrantze se u nás začalo výrazněji skloňovat teprve poté, co se stal oficiálním pokračovatelem trilogie Milénium, když další trojicí příběhů navázal na nedokončené dílo svého krajana Stiega Larssona. V roce 2021 ale spatřil světlo světa první díl jeho vlastní detektivní série, pojmenované lakonicky podle jejích protagonistů Rekke a Vargasová. Po úvodní spíše vlažně přijaté Temnotě nyní vyrukoval s pokračováním, které u nás dostalo název Nenávist. Vyvaroval se v něm dřívějších chyb?
 
Protože Lagercrantz založil svého hrdinu profesora Rekkeho na obrysech originálního Doylova Sherlocka Holmese, geniálního myslitele s četnými neřestmi, potýkali se čtenáři i posluchači v prvním díle s depresemi zmítaným hrdinou, který připomínal trosku nadopovanou mysl zatemňujícími prášky. V táhnoucích se pasážích naplněných bezbřehou beznadějí byl těm, kteří příběh namísto čtení poslouchali, útěchou alespoň profesionální projev interpreta audioknihy Lukáše Hlavici. Ve druhém příběhu se autor do značné míry poučil, což se kladně podepsalo na tempu příběhu. Hluchá místa byla odstraněna a flashbacky do minulosti mají v rámci děje svůj jasný úkol. Od počátku je sice ve hře hodně jmen, která se mohou trochu plést, postupně se však všechny postavy rozškatulkují do kategorií dobro-zlo a i méně pozornému posluchači se tak přestanou plést. Případnou pomocnou ruku naštěstí opět podává i Lukáš Hlavica.
 

Audioknižní podobu detektivkám s profesorem Rekkem dává Témbr. Kromě již zmíněného interpreta stojí za nahrávkou konkrétně režisér Jan Drbohlav, zvukaři Kate Hamsíková a Štěpán Škoch, jako autor hudby se představil Darek Král. Výsledkem jejich kooperace je ničím nerušený poslech, který kromě čistého zvuku zdobí i atmosférická hudba s proměnlivými motivy, která kromě toho, že svou mírnou pompézností doplňuje vhodně autorův styl, potěší i vyváženou hlasitostí, která nepřevyšuje mluvené slovo. Lukáš Hlavica předvádí jako vždy standardně dobrý výkon, tentokrát se zdá, že i možná o chlup zaujatější, než v jiných sériích. V pestrém příběhu dostává mnoho příležitostí k ztvárnění postav drsných příslušníků podsvětí, stejně jako melancholičtějších osobností, které reprezentuje například Rekkeho dcera Julia, která se zamilovala do velmi nebezpečného člověka. Až na jednu nepřesnou výslovnost se posluchači nedočkají žádných chyb, naopak se mohou díky melodickému hlasu interpreta ponořit do spletitého případu a nechat se jím unášet po vlnách napětí a všudypřítomného číhajícího nebezpečí.
 
Detektivní thrillery Davida Lagercrantze jsou stylizovaným autorovým vyjádřením obdivu k příběhům Arthura Conana Doyla, nechává tedy Hanse Rekkeho, stejně jako kdysi Doyle Sherlocka, bojovat se zlem ve světě, kde je mezi dobrým a špatným nalinkovaná jasně vymezená linie. Svému Holmesovi tak patrně pořídil i odpovídajícího padoucha Moriartyho, s nímž má Hans Rekke nevyřízené účty už z dřívějších dob. Paradoxně, od knihy, jejímž hrdinou je profesor psychologie, se příliš psychologicky prokreslených postav nedočkáme. Pokud vám to však nevadí a rádi se necháte prostě jen pohltit temným příběhem s přesahem do minulosti, dejte Nenávisti šanci. S audioknižní podobou pak v tomto případě krok neuděláte vedle zcela jistě.