Zpět

Ostřejší poslech

recenze, , 11.12.2014
Ostré předměty
Gillian Flynnová se zapsala do pamětí posluchačů napínavých audioknih zejména svým bestsellerem Zmizelá. Tentokrát se vydavatelství OneHotBook  vrátilo v čase k autorčině debutovému thrilleru Ostré předměty. Na rozdíl od Zmizelé nedostali tvůrci příležitost načíst deníkové záznamy dvěma herci, protože vypravěčem je jediná osoba - novinářka Camille Preakerová. Vše tedy zůstalo v rukou jedné interpretky, zatím neoposlouchané Lenky Krobotové.
Camilla Preakerová pracuje jako novinářka v chicagských médiích. Když je šéfredaktorem Currym vyslána do svého rodného missourijského městečka Wind Gap, netuší, že oživování vzpomínek a prostředí, na které by ráda zapomněla, způsobí další hluboké zářezy do její nepříliš šťastného života. Wind Gap zažívá nelehké období - v jeho ulicích došlo ke zmizení dvou malých holčiček, které byly nakonec nalezeny zavražděné a s vytrhanými zuby. Snaha získat jedinečnou reportáž se prolíná s nepříjemnými zážitky, protože nenávist a zlo pod nablýskaným povrchem maloměsta stále číhá. Vyrovnat se s tragičností případu i se svým osobním životem nebude pro Camillu vůbec jednoduché.

Ostré předměty nejsou žádnou oddechovkou. Drsné, přímočaře napsané drama si vás připoutá břitkým způsobem vyprávění, přesně volenými slovy a správně dávkovanou atmosférou. Lenka Krobotová textu výrazně napomáhá svým ostrým způsobem vyprávění, který se doslova zařezává pod kůži. Jako zkušená herečka mluví s hořkostí v hlase, zajímavě pracuje s dechem, kdy některá slova ze sebe spíše posměšně vyráží. Patrně žádná jiná herečka by nezvolila tak specifický způsob práce s hlasem, aby zněl přiměřeně drsně, úsečně a zároveň sympaticky, protože hrdince v jejích potížích prostě fandíte. Svá tajemství má totiž nejen město, ale skrývá je před světem i Camilla. Postava hrdinky byla pro interpretku jistě bohatým zdrojem inspirace, ani ostatní postavy však v přípravě nezanedbala a pečlivě je odlišuje.

Psychologicky působivé a návykové vyprávění sice nestojí na nezvyklém způsobu vyprávění a i pointa příběhu je možná trochu ve stínu neortodoxní Zmizelé, přesto nezaměnitelný způsob vyprávění a naprosto přirozené splynutí interpretky s postavou staví Ostré předměty do přední linie audioknižních thrillerů. Dramatická hudba atmosféru audioknihy jenom podtrhuje a posluchači na klidu nepřidá.
 

Sebevědomá i zranitelná, úzkostlivě se snažící uchránit svá tajemství, taková je Camilla Preakerová Lenky Krobotové. Pokud si troufáte na trochu ostřejší poslech, kvalitní thriller Ostré předměty nesmíte ze své zvukové knihovny vynechat.