Zpět

Za rohem číhá potvora!

recenze, , 02.05.2016
PAX: Hůl prokletí & Grim přízrak
Åsa Larsson s Ingelou Korsell doposud napsaly pět dílů ze série PAX. Série určené malým, mladým čtenářům, současně však série natolik poutavě odvyprávěné, že jí dost možná nepohrdnou ani rodiče. A jak už to u severské literatury bývá, napětím a mrazivem se nešetří...
Proč to rovnou nepřiznat, PAXu jsem zcela propadl. Když nakladatelství Host vydalo první dva díly, začal jsem po dočtení stříhat metr do času, než se měl český čtenář dočkat pokračování. Četl jsem si pak v průběhu těch prodlev mezi knihami jednotlivé „epizody“ znovu, krátil si tím čas a obliboval si jednotlivé hrdiny víc a víc. A to prosím nejde o žádné složitě vykonstruované světy, ani o plastické charaktery, které by měly co do činění se způsobem psaní paní Rowlingové. PAX kráčí jinou cestou a sází zejména na výtečně zvládnutý popis akcí, jimiž netroškaří. Stejně tak s překvapivou temnotou, která městečkem Manfred prostupuje.

Když vydavatelství OneHotBook vydalo zvukové zpracování prvních dvou knih, potěšilo mě, že se tak PAX dostane k dalším lidem. Ale – dost možná proto, že jsem do uší zrovna pouštěl jiné příběhy – neměl jsem v úmyslu „audioPAXu“ věnovat větší pozornost. Nicméně... stalo se a já... já mu propadl ještě víc!

Ačkoliv tištěný PAX disponuje i komiksovými ilustracemi a zvukový pochopitelně nikoliv, audiokniha na druhou stranu přináší jiné hodnoty. Předně jde o výborný přednes Jana Vondráčka, který tentokrát více hraje, než pouze čte, což je však patřičné, neboť PAX dává důraz na dialogy namísto popisů a do děje vstupuje hned několik postav. Navíc, jde o knihu hodně dramatickou. Což nám ostatně dávají na vědomí i hudební vstupy, které variují ústřední veselé a hravé téma, aby do něj více a více vstupovalo zlověstné dýchání a mírná disharmonie.
 

Skvělé je, že OneHotBook vydal dohromady první dva díly, celkem si vezmou 5 hodin vašeho času. Série totiž pracuje se vzájemnou těsnou provázaností knih. Z výsledku mám velkou radost. A jestliže čekám, až se vydá tištěná „šestka“, tak současně nyní už čekám i na vydání další zvukové verze, tentokrát třetího a čtvrtého dílu.