Zpět

Nápaditý sci-fi svět Petry Štarkové

recenze, , 03.08.2023
SEIF
Petra Štarková nepatří mezi klasické autory české fantastiky. Její tvůrčí záběr je o hodně širší: Jako vystudovaná a praktikující psycholožka se podílela na několika knihách z edice Má to háček, ve kterých vystupují dětští hrdinové potýkající se s různými problémy, jako například autismus, nebo cukrovka. Na kontě má také knihu o psychologii určenou dětem a encyklopedii, která by měla děti seznámit s právem, zákony a fungováním státu. Svou lásku k fantastice ale nezapře, je totiž také autorkou povídek, které vyšly v několika sbírkách.
Jedna z nich nese název SEIF a vyšla samonákladem jako e-kniha v roce 2021. Kniha shrnuje spíše starší počiny Petry Štarkové, které se objevily v různých časopisech, sbornících, nebo v literárních soutěžích. Autorka zde rozehrává několik úsměvných, důvtipných, ale i napínavých a podnětných příběhů, přičemž všechny jsou okořeněny prvky sci-fi.

Audiokniha SEIF vyšla letos pod záštitou nakladatelství Čti mi! a v roli vypravěče se objevuje Vojtěch Hamerský. 

Osm povídek Petry Štarkové se dotýká mnoha témat. Jak sama autorka v úvodu knihy říká, klíčové pro ni jsou a vždycky byly především samotné postavy a jejich osudy. Proto zde nenajdeme složité vědecko-fantastické prvky ani futuristické technologie. Primárnou snahou zůstává vsadit aktéry do zajímavého světa v sci-fi kabátku a sledovat, jak si poradí v nastolené situaci.
 
Vojtěch Hamerský sebejistě provází posluchače všemi příběhy. Jak se mění nálada jednotlivých scén a prostředí, lehce se mění i jeho projev. Díky jemným nuancím zvládá přecházet mezi vesmírem a Prahou v budoucnosti, mezi chlapci v Dětském hotelu a vědmou bez toho, aby se v tom jeho publikum ztrácelo.
 
 
Občas poslouchání narušuje jemné zaškobrtnutí mezi slovy, krátká odmlka na nesprávném místě nebo nepřirozený skok v intonaci. Drobné chybky můžou v nesprávném okamžiku lehce vytrhnout z nastolené atmosféry nebo nahlodat jinak plynule odsýpající děj. Naštěstí je těchto nedostatků celkem málo, a pokud se člověk na ně specificky nesoustředí, lehce uniknou jeho pozornosti.
 
Použité hudební prvky v audioknize jsou minimalistické, téměř zanedbatelné. Objevují se při rozdělování jednotlivých příběhu, ale i místo hvězdiček, které by v psaném textu oddělovaly myšlenkové celky. Prakticky se nemění a tvoří ji jenom pár tónů, které ale celkem zdařile evokují jak nezměrný vesmír, tak i technologicky vyspělý svět budoucnosti.
 
Audiokniha je vcelku krátká a svižná, jednotlivé povídky plynou rychle a jsou plné zajímavých zvratů a myšlenek. Představuje tak ideální poslouchání do vlaku nebo do auta, aby vám cesta příjemně ubíhala.