Zpět

Spravedlnost za každou cenu

recenze, , 28.06.2016
Složka 64
Nete Hermansenová neměla lehký život. Po sérii průšvihů ji v mládí deportovali do zařízení na ostrově Sprogø, kde zažila útlak, šikanu a ponížení. Po celou dobu si v sobě nesla pocit křivdy a vědomí, že ti, kteří by měli lidem pomáhat, svou moc řídit osudy druhých často krutě zneužívají. Když se po čase z izolace dostane, myslí si, že začne nový život a zlým věcem z minulosti uteče. Netuší, jak moc se plete.
Jejího případu se po letech ujímá oddělení Q, které má na starosti řešit odložené a nevyřešené zločiny. Již počtvrté se tak může posluchač v detektivce Složka 64 ponořit do víru zdánlivě dávno zapomenutých událostí, které díky šťourání komisaře dánské policie Carla Morcka a jeho týmu opět vyplouvají na světlo. Kromě tohoto vyšetřování a problémů s manželkou toužící po rozvodu však na Carla čeká ještě jeden nepříjemný úkol. Obhájit se před nařčením, že se před několika desetiletími sám podílel na vraždě svého strýce.

Případy oddělení Q se vyznačují zvláštní kombinací nadhledu a humoru, projevující se zejména ve scénách ze sklepních kanceláří oddělení Q, kterou autor dává do kontrastu s drsnými skutky pachatelů, kteří se nezastaví před ničím. Tentokrát jim v cestě stojí mimo jiné právě Carl Mørck a jeho asistent Asad, což znamená, že musí být bezpodmínečně odstraněni. Ústřední dvojici hrdinů tak čeká jedno z nejtěžších vyšetřování, ve kterém musejí oba nasadit své životy, aby se dopátrali pravdy.

V minulém díle poodhalil autor část osobnosti Carlovy sekretářky Rose, která s dvojicí policistů tvoří nerozlučný celek. Tentokrát se v náznacích dozvíme něco z Asadovy minulosti, kterou si stejně jako celý svůj osobní život tento pozoruhodný mužík jinak bezvýhradně střeží i před svými spolupracovníky. Obvyklé přátelské pošťuchování mezi Carlem a Asadem tak dostává povážlivé trhliny v momentech, kdy Carl narazí na Asadovu neochotu svěřit se mu s čímkoliv osobním, ačkoliv po pracovní stránce je mu jako asistent zcela oddán na život a na smrt.
 

Co dělal Asad v minulosti a jaký vede soukromý život, zůstává sice nejspíše i nadále nejasné, ohledně výkonu Igora Bareše v roli vypravěče audioknihy Složka 64 však žádné pochybnosti neexistují. Sérii o oddělení Q už si bez jeho podání snad ani nejde představit. Charaktery hlavních hrdinů, trochu odlišné od těch z filmových přepisů, sedí jeho příjemnému tónu vyprávění bezvýhradně. Bez mrknutí oka se vypořádá jak s dramatickými kapitolami popisujícími zločinné praktiky pachatelů, tak s humornými vsuvkami popisujícími Asadovy jazykové přešlapy či jeho originální orientální přísloví a přirovnání. Igoru Barešovi byla dána do vínku přirozenost, kterou přenáší do četby, která tak plyne lehce a bez škobrtnutí po celou délku nahrávky.

Kromě jeho hlasu se na příznivém dojmu z audioknihy podepsaly i citlivě zvolené hudební motivy, které jsou s jasným záměrem odlišit jednotlivé dějové linky dostatečně pestré. Kromě plíživě temných syntezátorových tónů se tu objeví i svěží zvuk smyčců violoncella a houslí pro změnu vystřídaný neodbytnou melodií zahranou na spinet. To vše pečlivě smícháno s vyprávěním Igora Bareše tvoří celek, který celý tým OneHotBook v čele s režisérkou nahrávky Jitkou Škápíkovou předvádí v nejlepším světle.

Spolupráce všech zúčastněných přinesla ovoce a severské detektivky mají od teď další podařenou zvukovou adaptaci, která se těm filmovým přinejmenším skvěle vyrovná. Stačí jen otevřít Složku 64 a přesvědčit se na vlastní uši.