Zpět

Hudebníci dujte!

recenze, , 21.06.2023
Těžké melodično
Člověk, trpaslík a troll si založí kapelu a… Ne, tohle není vtip, nýbrž výchozí situace románu Těžké melodično. Ačkoli mezi začátkem vtipu a začátkem Pratchettova románu vlastně obvykle nemusí být až takový rozdíl. Šestnáctá kniha (a devátá audiokniha) zěměplošské ságy ožívá hlasem Jana Vondráčka jako čtrnáct a půl hodiny dlouhá četba
Svět Úžasné Zeměplochy Terryho Pratchetta je rozlehlý, ostatně autor mu věnoval jen v hlavní linii jedenačtyřicet románů, další doplňující knihy v to nepočítaje. Král humoristické (avšak zároveň literárně i myšlenkově kvalitní) fantasy postavil tento svůj vesmír na mnoha postavách a postavičkách, které lze zařadit do několika sérií, a to podle ústředních protagonistů jednotlivých příběhů. Rozlišujeme tedy sérii Mrakoplaš, Čarodějky, Smrť, Městská hlídka, Tonička Bolavá a knihy o průmyslové revoluci. A aby to nebylo tak jednoduché, některé romány z Úžasné Zeměplochy se nedají s čistým svědomím řadit ani do jedné ze sérií. Zůstaňte ovšem v klidu, autor postavil svůj fikční svět tak, že se v jednotlivých románech snadno zorientuje i ten, kdo je nečte popořadě nebo dokonce sáhne po některé knize zcela náhodně. Pokud jste se tedy s dílem Terryho Pratchetta ještě nesetkali, není ani tak nutné přestat na tomto místě recenzi číst.
 
Audiálně vychází u OneHotBook od roku 2018 prozatím tři zeměplošské série – Městská hlídka čtená Janem Zadražilem a režírovaná Hnykem Pekárkem (aktuálně čtyři vydané audioknihy), Čarodějky interpretované Zuzanou Slavíkovou a režírované Jitkou Škápíkovou (tři vydané tituly a jeden v přípravě) a nakonec také série Smrť, kterou interpretuje Jan Vondráček, režíruje Hynek Pekárek a Těžké melodično (vydané v dubnu 2023) je po titulu Sekáč teprve druhou audioknihou z této řady. V tomto nezvyklém případě, kdy máme k dispozici tři interprety vstupující do jednoho fikčního světa, nevyhneme se alespoň drobnému srovnávání.
 
Vondráčkův projev se zdá být klidnější a celkově rezervovanější, avšak u jednotlivých postav naplno využívá svůj hlasový potenciál. I zde se relativně drží při zem, v čemž je hlavní rozdíl mezi ním a často karikujícím Zadražilem. A byť oba herci k Prattchetovskému universu sedí výborně, rozdílnost jejich pojetí nemůže být v některých aspektech o mnoho větší. Tam, kde Zadražil sází na přehnanost, která u dialogů ještě více graduje, tam Jan Vondráček podává dílo umírněněji, hezky pracuje s libozvučností svého hlubšího a až uklidňujícího hlasu, aby o to více vynikly i drobnější nuance v promluvách postav. Zároveň je mezi hlasem vypravěče a hlasy postav menší rozdíl než u Zuzany Slavíkové, interpretky dalších Pratchettových knih. Vedle Slavíkové a Zadražila se Vondráček ve svém podání drží poměrně při zemi, což ovšem není na škodu. Zaprvé tak doplňuje pestrou škálu pojetí zěměplošských audiálních interpretů, zároveň by mohl být ideálním vstupem do tohoto světa pro ty z posluchačů, kteří ještě nemají s autorovým dílem v audio podobě zkušenosti. Což ovšem rozhodně neznamená, že zkušenější posluchači jeho podání neocení.
 
Oč je Vondráček mimo přímé řeči klidnější (avšak nutno doplnit, že kde si to text žádá, tam jemně ironickým tónem dokáže vypíchnout humornou situaci jako málokdo!), tím lépe znějí jednotliví protagonisté, ať už hlásky zvláštně zdvojující bard Imp y Cilin nebo třeba epizodní role přiškrceně hovořící stařeny. Nejlépe ovšem vyznívají postavy, u nichž interpret nasazuje hlas o poznání hlubší, než je jeho přirozený, čímž míním zejména trollího bubeníka Perma a samozřejmě také samotného Smrtě, u kterého bych neměl problém uvěřit, že jeho repliky načetl úplně jiný herec.
 

Výsledkem je posluchačsky velice příjemná, a přitom nadmíru zábavná nahrávka, která ve správných momentech zdůrazňuje svébytně humoristickou podstatu Pratchettovy Zeměplochy. Jan Vondráček je pro sérii se Smrtěm rozhodně volbou skvělou, a i podruhé se své úlohy zhostil na výbornou. Nutno ovšem dodat, že to lze říct o všech třech interpretech, kteří pro OneHotBook díla Terryho Pratchetta načítají. Zatím se tedy zdá, že OneHotBook autorovo dílo připravuje bravurně. Zůstává tak jen otázka, jací interpreti se v budoucnu chopí dalších ze sérií. Inu, nebudou mít snadné držet s ostatními krok.