Zpět

Příběh slavného objevu a jeho objevitelů

recenze, , 08.03.2023
Tutanchamon
Psal se konec roku 1922, když se v egyptském Údolí králů odehrál objev, který dodnes nemá obdoby. Hrobka starověkého vládce Tutanchamona, která unikla nájezdům hrabivých zlodějů, překvapila pátrače bohatostí pohřební výbavy, s níž na onen svět svého panovníka jeho poddaní vypravili. Spolu s novou audioknihou se můžete vžít do kůže archeologů i vy a projít krok za krokem mýty opředenými životními osudy dávného vladaře Egypta i dobrodružným příběhem hledání a nalezení místa jeho posledního odpočinku.
Fascinující příběh jednoho z nejslavnějších faraonů zpracoval ke stému výročí objevení jeho hrobky přední český egyptolog Miroslav Bárta. Je zvláštní shodou okolností, že Tutanchamona zná dnes celý svět. Panovník, který za svůj nedlouhý život nestihl příliš vykonat a zapsat se tak do dějin své země, by měl spíše patřit k těm pozapomenutým. Díky tomu, že se jeho hrobku podařilo objevit v téměř nedotčené podobě, se ale jeho jméno rázem zařadilo po bok historických velikánů. Unikátní nález přinesl ve své době mnoho nových poznatků a jedinečných důkazů o životě v době před zhruba třemi tisíci lety. I přesto, nebo snad právě proto, že šlo o tak výjimečnou událost, provázely i výzkumy Tutanchamonovy hrobky mnohé kontroverze a nevyjasněné okolnosti, z nichž se ani po stovce let nepodařilo všechny zcela objasnit. I o těchto skutečnostech se Bártova kniha Tutanchamon: Století záhad a objevů zmiňuje.

Téměř sedmihodinová nahrávka vyšla letos u Joty. Režii, hudební doprovod, střih a mastering vzal na svá bedra Michal Kurfürst, hlasovým průvodcem Údolím králů se posluchačům stal herec Slováckého divadla Pavel Hromádka. Ten se svou dikcí, lehce připomínající projev hereckého kolegy Tomáše Töpfera, bezchybně prochází stránku za stránkou Bártovou knihou, a v klidném, pro někoho možná až pomalém tempu, popisuje jak vědecké objevy, tak historické zajímavosti. U beletrie by podobná rychlost četby asi mnohé posluchače rozčilovala (a pravděpodobně by to část z nich řešila poněkud barbarským zvýšením rychlosti poslechu). Vzhledem k tomu, že se jedná o odbornou literaturu, byť napsanou jak jen to jde i (alespoň trochu) poučeným laikům přístupným jazykem, byla by snaha podat všechna fakta a podrobnosti rychlejším tempem spíše kontraproduktivní. Zatímco čtenář si knihou listuje, jak potřebuje, a k pasážím se očima snadno vrátí, audioknižní posluchač potřebuje svůj čas, aby vše náležitě vstřebal.
 

A že je toho ke vstřebávání hodně. Bárta hned na začátku obšírně popisuje Tutanchamonův rodokmen, provázaný s egyptskou mytologií a různými božstvy. Dále v knize následují až vyčerpávající popisy předmětů, nalezených v hrobce, její výzdoby, zkrátka takřka všeho, co se v daném místě v době objevení nacházelo. Mnohem živější jsou ale pasáže o objevitelích, lordu Carnarvonovi a především rozporuplném archeologovi Howardu Carterovi, stejně jako části věnované vykradačům hrobek a závěrečným hypotézám a tajemstvím, která hrobka dosud možná ještě skrývá. Těm by klidně mohlo být věnováno ještě mnohem více prostoru, protože samy o sobě by vydaly na knihu.

V těchto částech knihy i interpret čte uvolněněji, a dává do vyprávění více zápalu. I jemu se tyto pasáže nepochybně čtou snáze, než spíše encyklopedický výčet některých skutečností v ostatních kapitolách, který je ale pro komplexní obrázek o Tutanchamonovi nezbytný. Pavel Hromádka si s tímto nelehkým úkolem ale poradil se ctí a jeho podání laickým posluchačům nelehkou výpravu po stopách legendárního faraona zpřístupňuje. Jedinými dalšími prvky, které jeho četbu oživují, jsou jen střídmě užívané orientální hudební předěly. Škoda jen, že na rozdíl od tištěné knihy nemá posluchač možnost prohlédnout si například v externím odkaze obrazové materiály, kterými by si jinak výhradně sluchový vjem vítaně obohatil i o ten vizuální.