Zpět

Šifra zednářské pyramidy

recenze, , 07.12.2013
Ztracený symbol
Robert Langdon, harvardský profesor, historik a symbolog, se ve snaze zachránit svého přítele Petera Solomona stává již potřetí akčním hrdinou. Jeho vytrénované tělo dostává zabrat, neboť nemalou část knihy jej okolnosti nutí utíkat a skrývat se před svými protivníky. Podaří se mu na domovské půdě Washingtonu uniknout všem nástrahám a přijít na kloub záhadným symbolům Svobodných zednářů?
O tom, že knihy Dana Browna překypují napětím a dramatickými zvraty se asi není třeba dále rozepisovat. Tento typický způsob psaní mísící fakta a fikci znají jeho čtenáři dobře. Autorovi kritici mohou namítnout, že se Brown ve svých knihách drží osvědčené šablony. Ale právě v ní tkví úspěch jeho knih u čtenářů na celém světě.

Audiokniha Ztracený symbol přichází na český trh jako třetí v pořadí, přičemž nakladatelství Tympanum celou řadu Langdonovských příběhů přináší v pořadí, ve kterém byly vydány originální knihy (na rozdíl od filmových zpracování, která vznikala v opačném sledu). Jako první přišli na trh Andělé a démoni v brilantním podání Miroslava Táborského. Po něm následovaly v letošním roce Šifra Mistra Leonarda, Ztracený symbol a nakonec i zatím poslední díl Inferno. Letošní trojice audioknih vznikla v edici Načteno, což znamená, že byly vytvořeny primárně pro nevidomé posluchače. Jde o nezkrácené audioknihy bez přidaných zvukových efektů či hudebních předělů.

U Ztraceného symbolu se role vypravěčky zhostila Hana Rychetníková. Na její způsob čtení se dá snadno zvyknout, i když kvalitou načtení asi zůstává první díl Langdonovské série nepřekonán.

Dan Brown umí čtenáře (či posluchače) zaujmout a vtáhnout do děje. Pokud přistoupíte na jeho hru, nepustí vás tato audiokniha ze své moci až do poslední minuty. Tajemství významu zednářských symbolů totiž není snadné rozluštit ani pro tak nadaného hrdinu, jakým je Robert Langdon.

Ztracený symbol rozhodně patří mezi nejzajímavější audioknihy svého žánru, které lze na našem trhu pořídit. Pokud máte chuť vyluštit tajemnou šifru zednářské pyramidy a odhalit, jaké pozadí se skrývá za rituály mýty opředeného sdružení Svobodných zednářů, nenechte si tento příběh ujít.