Miloslav Mejzlík v roli tatínka barvitým způsobem poodkrývá malému Renouškovi svět zvířat v netradičních a snových bajkách, které chvílemi připomínají Malého prince. Povídky doprovází hra na violu, těremin, ukulele a další nástroje. Melodické hříčky a atmosférické plochy pochází z dílny zvukového studia Needles, jejichž audiokniha Solaris získala ocenění Audiokniha roku a hudební cenu Vinyla 2014. Renouškovy povídky jsou debutovým titulem vydavatelství Needles Audiobooks, za kterým stojí právě lidé ze studia Needles.
Renouškovy povídky vznikly z rozhovorů mezi Léopoldem Chauveau a synem Renouškem, který veden dětskou zvídavostí klade různé všetečné otázky. Tatínek mu na ně odpovídá lehce groteskními, místy absurdními podobenstvími a bajkami, které pro svého syna vymýšlí. Prochází různými žánry: Od ztřeštěné bajky, při níž se dozvíme, jak přišel had o nohy, přes naivisticko-existenciální cestu chlapce a medvěda, kteří bádají po tom, zda-li je člověk schopen pobrat všechnu moudrost světa, až po hororovou zkazku o stromu, který jedl malé děti. Renouškovy povídky, skoro sto let staré dílo, dodnes uhranou svou originalitou a magickým prolínáním světa zvířat a světa lidí.
„Po nečekaném úspěchu naší první audioknihy Solaris jsme chtěli posluchači naservírovat něco lehčího. Pohádky jsou žánrem, který provází lidstvo od nepaměti, je to koncentrovaná zkušenost a nenápadný návod jak procházet tímto světem. Renouškovy povídky svým naturalistickým záběrem tuto zkušenost zprostředkovávají o poznání intenzivněji a důvtipněji,“ říká o atypickém souboru bajek Petra Kinclová.
Znovuobjevený literární skvost určený nejen dětskému posluchači ležérně ilustruje hudební doprovod studia Needles, obohacený o živé nástroje jako ukulele, viola, těremin, polivoks a preset A38. Stejně jako v případě Solaris i zde hraje hlavní roli mluvené slovo, a hudební doprovod pouze rozvíjí atmosféru knihy. „Podařilo se nám do nahrávky dostat i živé nástroje, především violu a těremin, za což patří velký dík Julii Goetzové a Marii Ladrové. Díky nim nabraly Renouškovy povídky v hudebních pasážích o poznání živelnější nádech,“ říká Adam Boháč.
Tvůrci audioknihy Renouškových povídek se při tvorbě přesunuli do svého dětství: „Tahle knížka se mi vryla do paměti od dětských let, je to malé dědictví po mém otci. Předělat tento poklad do audioknižní podoby jsem bral téměř jako svoji povinnost,“ směje se Jonáš Rosůlek.