Zpět

Šachové figurky

Šachové figurky
Bývalý policejní detektiv Fin Macleod se po rozvodu definitivně usadil na rodném ostrově, kde si našel i práci jako šéf ostrahy pro místního majitele rozsáhlých pozemků, které pravidelně plení pytláci. Největší zálusk má jeho nový zaměstnavatel na vychytralého Piskoře Macaskilla, shodou okolností také Finova bývalého spolužáka.
V tu ránu se vrací vzpomínky na studentská léta strávená ve společné kapele i na konflikty jejích členů a následné záhadné zmizení frontmana. „Finovo trauma je jednou z věcí, které s člověkem jdou celý život ‒ toho se nezbavíte nikdy. Dá se takzvaně nějak uzavřít kapitola, ale co si prožil během té tragédie se synem, to s člověkem zůstane napořád. Líbilo se mi, že to May udržel, aniž by mu dával nějaké laciné řešení. Ani s tou Marsaili si nepadnou do náruče a neřeknou: 'Miláčku, začínáme znovu a nic se nestalo.' Jsou to dva lidé, kteří si v minulosti vzájemně hodně ubližovali, ale rozhodli se, že ještě jednou zkusí, jestli by spolu mohli být. A bavilo mě, jak mnoho vrstev příběhu zůstává otevřených. Že je tam tolik neznámých, které mohou jít různou cestou přes různé křižovatky,“ popisuje hlavního hrdinu a jeho peripetie vypravěč Jiří Dvořák, jehož výkon v předchozím dílu trilogie byl nedávno odměněn cenou Audiokniha roku 2014 za Nejlepší četbu.

„Čtení je prostě jiná disciplína. Všechno se musí vyjádřit slovy, protože na vás není vidět. Na divadle nebo ve filmu se dá spousta věcí zahrát, aniž byste to řekli. A o to je ten projev ne nutně těžší, ale odlišnější. Musíte hlasem pracovat s intonacemi a důrazem a stavbou české věty tak, aby to bylo nějakým způsobem barevné, aby to lidi vydrželi poslouchat. Natáhnout je na sebe a na to vyprávění tak, jako když dětem povídáte pohádku,“ vysvětluje herec. A prozradil také, že po dění na ostrovech Vnějších Hebrid se mu bude trochu stýskat: „Docela mě mrzí, že to tím skončilo, protože se myslím, že je tam ještě spousta otevřených cest, které by stály za pokračování. Ale aspoň mám dalšího oblíbeného autora a tím je Peter May. Baví mě, že to nejsou přímočaré detektivky, ale něco mezi krimi a psychologickým románem – ta jeho sonda do charakterů je úžasná. Nezáleží to tak docela na mně, spíš na vydavatelství OneHotBook, ale kdyby na to přišlo, další audioknize autora bych se nebránil.“ Vzhledem k tomu, že audio verze se postupně dočkají i další tituly Petera Maye jako román Ostrov Entry, série čínských thrillerů či řada Akta Enzo, budoucí opakované spojení skvělého narátora s úspěšným spisovatelem rozhodně není vyloučené.
 

Nahrávku opět doprovází původní hudba vycházející z tradičních skotských motivů, které tentokrát připomínají nejen drsnou krajinu a její minulost, ale také hudební ambice keltské rockové kapely Sólas (později Amran), jejímž členům Fin během studií vypomáhal. V téhle části autor vycházel ze svého vlastního mládí, kdy rovněž hrál v kapele. Náladu dokázal výborně zprostředkovat i Jiří Dvořák, jemuž tato zkušenost rovněž nechybí: „Snad všichni zakládali v jistém věku nějakou kapelu... Byli jsme prostě kluci s kytarama na základce. Skládali jsme písničky pro holky a jmenovali jsme se, tuším, Remorse, ale už vůbec nevím proč.“
text: OneHotBook
autor
název
Šachové figurky
série
Lewis (3)
režie
interpret
délka
10:52
vydavatel
rok vydání
2015
obal
Jindřich Loučka
zvuk
Tomáš Gsöllhofer
střih
Tomáš Gsöllhofer
mastering
Pavel Krch
výroba
produkce
Martin Pilař
katalogové číslo
AK052