Jaká ale byla jeho životní pouť, prostředí, které tu nalezl, kudy se ubíraly jeho myšlenky a smělé plány? A kterak se žilo v době před čtrnácti stoletími, kdy byli obyvatelé dnešních Čech, Moravy a části Rakouska ohrožováni Avary, než se pod Sámovým vedením spojili a stali se svobodnými a posléze i svornými?
Četby audioknihy se chopil Aleš Procházka, jehož celý příběh oslovil zejména tím, jak dokáže původně suchá fakta ze školních lavic převést do podoby barvitého osudu. „Člověk si pamatuje z dějepisu, že kdysi dávno byla jakási první říše, kdy se podařilo sjednotit Čechy. Do té doby byla různá knížectví a vladykové, knížata vládla sama sobě a nebyla připravena na útoky Avarů. A najednou přijde nějaký kupec, francký ještě navíc, křesťan mezi pohany. Protože je zběhlý v obchodu, umí myslet dopředu, kalkulovat a ještě je dobrý voják, tak jim pozvolna začne radit. Oni jeho rady přijímají, pak s nimi bojuje proti Avarům a vyhraje. Situace pak dojde k tomu, že si Češi mají zvolit svého prvního krále a přes velké půtky a neshody zvolí právě jeho,“ popisuje interpret. A dodává: „Bavilo mě, že se člověk dozví spoustu zajímavých věcí – jak se žilo, čím se živili, jaká existovala řemesla… A pochopí i to uspořádání Čechů, tu věčnou nevraživost mezi nimi – že se spojili, jen když bylo nejhůř, ale jakmile už bylo trošku líp, zase se rozhádali. Prostě jak to vidíme dodnes.“ A jak se herec na četbu historické látky ve studiu připravoval? „Základem je si knihu přečíst a pak si to vždycky po čtyřiceti až padesáti stránkách velice důkladně nachystat. Příprava nám zabere minimálně dvakrát tolik času než samotné nahrávání. Protože pak už se do toho dostanete a jedete. Dlouhá souvětí si musíte rozčlenit a udělat si – jak tomu říkám – turistické značky, abyste se v tom orientovali,“ vysvětluje narátor.
Nahrávku v režii Michala Bureše doprovází původní hudba, která pracuje s výrazně rytmicky uspořádanými, oddělenými a znělými tóny propojených do zvučné melodie specificky produkované hrou na lithofon či dendrofon, které spolu s bezeslovným sborovým zpěvem zdařile koloruje dobu vyprávění.