Zpět

Sherlock Holmes ve státních službách

Sherlock Holmes ve státních službách
„V přímém přenosu vytvoříme ve vinohradském Studiu 2 s pomocí ruchařů i přítomných diváků ulice Londýna, byt v Baker Street i restauraci, kde se Sherlock schází s dr. Watsonem. Při odhalování vraha budeme přelézat zdi, rozbíjet okna i páčit pokladny,“ slibuje režisér inscenace Vít Vencl.
Povídka Bruce-Partingtonovy dokumenty vyšla časopisecky v roce 1908. Během první světové války ji Arthur Conan Doyle  zařadil do knihy Poslední poklona  Sherlocka Holmese (1917), zřejmě i díky jejímu vlasteneckému podtextu. Později ji zahrnul i do seznamu svých nejoblíbenějších povídek.

Čtyři mikrofony, u kterých se střídají herci, kout pro ruchaře a muzikanti strčení v díře ...  Naposledy se takhle u nás rozhlasová hra vysílala v roce 1948. Retro spojení snad nejklasičtější detektivky a dřevního způsobu natáčení se zdá velmi inspirativní. A to nejen kvůli blízkosti časů zrodu, ale především obdobným potenciálem hravosti a nadhledu.
 

„Studio 2 ještě živé vysílání her pamatuje, vlastně pro ně tenkrát bylo i zkonstruováno,“ vysvětluje Vít Vencl. „Kromě herců, ruchařů a smyčcového kvarteta se ve studiu našlo místo i pro několik diváků, kteří se v určitých částech hry stávali její součástí. Například při scéně v restauraci, kde se Holmes sejde s doktorem Watsonem, vytvářeli ruch místnosti plné lidí.“
text: Radioservis
autor
úprava
Martin Velíšek
název
Sherlock Holmes ve státních službách
režie
Vít Vencl
interpret
Honza Hájek, Pavel Batěk, Marika Procházková, Lukáš Příkazký, Jana Boušková, Tomáš Pavelka, Ladislav Hampl, Jiří Hána, Hanuš Bor, Dane Reichová
délka
0:47
vydavatel
rok vydání
2018
hudba
Jakub Rataj
obal
aber-grafika.cz
zvuk
Radek Veselý, Milan Křivohlavý
mastering
Radek Veselý
výroba
Český rozhlas
produkce
Bohdana Pfannová
katalogové číslo
CR0972-2