Titul Šimek & Sobota Komplet 1977–1983 – Klasika a objevy navazuje na předchozí CD boxy Šimek & Grossmann (vyšel 2013) a Šimek & Sobota & Nárožný (vyšel 2015). Zachycuje vývoj humoru Miloslava Šimka a jeho divadelní skupiny v letech 1977–1983, v němž došlo k postupnému přerodu společné komické trojice s Petrem Nárožným ve dvojici Šimek & Sobota, kteří se v této době pokoušejí znovu definovat své autorské a interpretační partnerství. Na deseti CD se může nyní posluchač přesvědčit, že Šimek a Sobota byli ve své době respektováni jako nositelé originálního a nápaditého humoru a jako takoví účinkovali nejen v divadle Semafor, ale objevovali se i v různých televizních pořadech a na gramofonových deskách. Odtud také pocházejí záznamy použité na kompletu. Producentka edice mluveného slova vydavatelství Supraphon Naďa Dvorská k tomu uvedla: „Cílem výsledné kompilace není jen záznam situační komiky a svědectví o rozvoji bravurního humoru obou protagonistů. Jde i o zachycení atmosféry doby v tématech, jimiž bavili své publikum, a v hudebním doprovodu, tedy v písních zpěváků, kteří patřili k jejich stálému přátelskému týmu.“
Na otázku, co bylo při sestavování kompletu nahrávek Miloslava Šimka a Luďka Soboty nejpřekvapivější, odpověděl jeden z kompilátorů Lukáš Sýkora: „Divadelní éru Š+S z tohoto období jsem měl poměrně zmapovanou již předtím, ale dost mě překvapil rozsah jejich prací pro televizi, kde se podařilo najít opravdové unikáty. Trošku složitější byla práce na divadelním představení Celaskon a Cyankáli. Jde o poslední hru trojice Šimek – Sobota – Nárožný a završuje jejich snahu vymanit se z původního konceptu pásma písniček a scének a posunout se k celistvějšímu divadelnímu útvaru. Hra obsahuje poměrně dost vizuálních gagů, a museli jsme ji tedy v řadě míst prokrátit a upravit tak, aby byla srozumitelná i při pouhém poslechu.“
K tomu, zda se podařilo při sestavení Šimek & Sobota Komplet 1977–1983 – Klasika a objevy nalézt i nějakou raritu, uvedl Jan Richter, vůdčí osobnost v týmu tvůrců výběru: „Těch rarit by se na kompletu našlo víc. Asi nejvíc mě zaujal dochovaný záznam vystoupení Luďka Soboty na Děčínské kotvě z roku 1980, včetně písničky Běžec dlouhých tratí, kterou tam vtipně zazpíval. Za zmínku také stojí setkání Šimka se Sobotou na jazzovém parníku v pořadu Výlet pro dva.“