Zpět

Sirotčinec slečny Peregrinové: Podivné město

Sirotčinec slečny Peregrinové: Podivné město
Jacob Portman se vydává se svými novými přáteli do Londýna, kde chtějí najít lék pro slečnu Peregrinovou, uvězněnou v ptačí podobě. Jenže ve městě ničeném válkou na ně na každém rohu číhají nečekaná překvapení. Děti sice mají zvláštní schopnosti, ale musí si poradit s telepatií, neprozkoumanými časovými smyčkami, cirkusovými triky, podivnými dospělými, vraždícími nestvůrami a bizarními druhy zázračných zvířat… A než Jacob dovede podivné děti do bezpečí, musí učinit důležité rozhodnutí, které se týká jeho lásky k Emmě Bloomové.
„Viktor coby Jakob dokáže strhnout posluchače do desetihodinové časové smyčky, kterou nejen že nebudou chtít opustit, ale zatouží se do ní i vracet, aby na vlastní uši znovu prožili další část napínavého příběhu výjimečných dětí. A aby příliš dlouho netrpěli obavami, jak to celé dopadne, další díl vyjde už letos na podzim,“ uvedl Martin Pilař, ředitel vydavatelství OneHotBook. Na vydání titulu a na grafickém ztvárnění výpravného obalu se podílelo rovněž Nakladatelství JOTA, které poskytlo obrazový materiál s tajuplnými snímky podivných dětí, jež jsou charakteristické pro knižní vydání a nemohou chybět ani v audioknize.
 

„Druhý díl je podle mého názoru vyrovnanější, propracovanější a má lepší tempo - rytmus vyprávění. Tím myslím, že příběh nemá mělká místa a svižně ubíhá, místy strhujícím tempem. Přijde mi, že autor zapracoval na tom, aby druhý díl byl ještě lepší než ten první a po zásluze se mu to podařilo. Baví mě prostředí Londýna a jeho podzemí, napínavější o to víc, že je v časové smyčce z druhé světové války,“ prohlásil Viktor Dvořák, který je hlasem celé série a poprvé si četbu audioknihy vyzkoušel vloni právě na prvním příběhu celé řady. A dodal: „Nečekal jsem takové vyvrcholení. Na samém konci jsem úplně ‘koukal s otevřenou pusou’, to je přece skvělé. Velice jsem si oblíbil další podivné, které přibydou do staré party jako slepá dvojčata nebo mizející cikánský chlapec. A s novými postavami přibyly nové charaktery, nové barvy, s nimiž jsme si mohli pohrát.“ Jako vypravěč podává příběh skrze perspektivu protagonisty Jacoba, pro něhož je celé dobrodružství iniciačním zážitkem. „Jakob je hrdina se srdcem a díky všemu, co prožívá, zraje jako bojovník i jako člověk. Protože ale většinou zkoušek prošel zejména díky obětavé podpoře ostatních v čele s Emmou, myslím si, že ty nejtěžší chvíle a zkoušky ho teprve čekají. Jsem zvědavý, jak se budou dál vyvíjet jeho city a láska k Emmě. Zatím si vede dobře,“ prozradil interpret.

Nahrávku doprovází původní hudba, v níž posluchač od prvního tónu dětského hracího kolotoče cítí, že něco není v pořádku. Do vřelé melodie se začne pomalu vkrádat funění a šustot, o harmonii se otírá přerývaný dech, až se vše postupně zhroutí v nervy drásající kakofonii. Atmosféru dynamicky dokresluje temné předivo z elektronických tónů a zvuků, nemilosrdně tepaných strojovým rytmem, který jako kyvadlo odsekává čas a graduje v šíleném tempu.
text: OneHotBook
autor
Ransom Riggs
název
Sirotčinec slečny Peregrinové: Podivné město
série
Sirotčinec slečny Peregrinové #2
režie
interpret
Viktor Dvořák
délka
10:29
vydavatel
rok vydání
2017
obal
Jindřich Loučka
zvuk
Michal Hörnig
střih
Michal Hörnig
mastering
Pavel Krch
výroba
produkce
Martin Pilař
katalogové číslo
AK129