Zpět

Slavičí hnízdo / Utonulá

Slavičí hnízdo / Utonulá
Dramatizace dvou detektivních příběhů Agathy Christie.
Slavičí hnízdo má v Agathině bibliografii poněkud zvláštní postavení: nesetkáme se v něm ani s Poirotem, ani s Jane Marplovou, ale ani s jiným detektivem: zápletku zde odhaluje a řeší přímo jedna ze zúčastněných postav. (Tento model zvolila Agatha i v některých dalších dílech, ale rozhodně pro ni není typický). A ještě jedna zvláštnost – detektivka se tu velmi rafinovaně mísí s prvky thrilleru a tak si čtenář – v našem případě posluchač – užije příjemného mrazení a napětí, které se právě v této rozhlasové verzi podařilo velice působivě navodit i stupňovat.

Detektivní hříčka Utonulá nás zavede do míst důvěrně známých. Věřte nebo nevěřte – v maličkém Saint Mary Meadu se už zase něco stalo a už zase musí zasáhnout slečna Marplová! Co všechno ta stará dáma vidí a jak dovede kombinovat! A do čeho všeho strká nos – řekli by nevrle její protivníci. Ještě že strká – jinak by spravedlnosti nebylo učiněno zadost! A my bychom přišli o pěknou detektivku. Po Viole Zinkové, která slečnu Jane Marplovou představovala v rozhlasové dramatizaci románu Není kouře bez ohýnku (z roku 1996), si venkovskou amatérku, která schopnostmi předčí zdatné londýnské profesionály, tentokrát s gustem zahrála Stella Zázvorková. O důvod víc, proč poslouchat.
text: Audiotéka
autor
úprava
Vlasta Dovřáčková, Šárka Kosková
název
Slavičí hnízdo / Utonulá
režie
Vladimír Rusko, Markéta Jahodová
interpret
Jiří Dvořák, Jaromír Meduna, Viktor Preiss, Pavel Soukup, Ilona Svobodová, Jan Novotný, Josef Patočka, Stella Zázvorková, Martin Zahálka, Ondřej Sokol, Lenka Skopalová, Zdeněk Maryška, Zdeněk Charvát, Lenka Volfová-Vondrášková
délka
0:56
vydavatel
rok vydání
2008
hudba
Emil Viklický, Václav Lídl
obal
Václav Kučera Typo+
mastering
Miroslav Mareš
výroba
Český rozhlas
katalogové číslo
CR0420-2