Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Slavné případy Sherlocka Holmese 1

Slavné případy Sherlocka Holmese 1
Slavné případy Sherlocka Holmese 1

S rukou na spoušti taseného ovladače přepínám v téměř libovolný večer televizní programy, od veřejnoprávního přes komerční po satelitní. Po obrazovce se řítí svalovec — cvak — pot se mu řine po udělaných svalech cvak — míří bouchačkou — cvak — kalašnikovem — cvak — kdovíčím na prchajícího zločince — cvak — je to ženská a málem mu ustřelí palici — cvak — omráčen padá a vstává —cvak — skočí z osmého patra a dopadne na paty — dost. Vypínám televizi. Nabídla mi dnešní podobu staré dobré detektivky překuklené do krimi akčního thrilleru.

Mám rád staré, dobré, aristokratické pány s přiměřenými bříšky, prokvétajícími šedinami či začínající pleší, s lidskou muskulaturou, které nepřebývá hmota chybějící v mozku. Mám rád idylické příběhy A. C. Doyla, v kterých k akci dochází až v důsledku rozumové analýzy, ve kterých dúvtip vítězí nad silou, kultivovanost nad brutalitou a právo nad zločinem. Mám rád múzického logika a džentlmenského pozorovatele Holmese a snaživého, věčně nic nechápajícího doktora Watsona, který je vždy o trochu hloupější než nejhloupější čtenář.

A mám rád herce, kteří ke svému herectví nepřišli v anabolických posilovnách. Kteří hrají rozumem a citem a nepředvádějí supermanskou atletiku v běhu, střelbě, zápasu a lásce. Mám rád herce, kteří mají také rádi mé oblíbené staré, dobré, aristokratické pány.
 

Bylo pro mě ctí a potěšením, že jsem se při své divadelní a rozhlasové práci mohl potkat s Rudolfem Hrušinským a Milošem Kopeckým. A tak je pro mě tato čtrnáct let stará nahrávka zvlášť milým připomenutím kultury, ve které detektiv řešil hádanky rozumem, a ne pěstmi a herec hrál duchem a srdcem, nikoli trénovanou biohmotou. Staří pánové sice zemřeli, ale vracejí se, jsou s námi stále. Třeba i na tomto nosiči. Naslouchat jim není nostalgie, jen připomenutí, že svět se ještě zcela akčně nezbláznil. A tak, milý Watsone, odložte televizní ovladač, posaďte se a chvíli poslouchejte.

banner 1200x150

Dobrý den, pane Kopecký. Dobrý den, pane Hrušínský. Dobrý den, pane Doyle. 

text: Jan Vedral, Radioservis
0:59 h
Jan Vedral
2003
Radioservis
CR0258-2-801
Detektivky a Dramatizace

Další tvorba autora

Stejně jako nejslavnější detektiv všech dob Sherlock Holmes udivoval čtenáře šíří svých znalostí z různých oborů, i jeho duchovní otec Arthur Conan Doyle byl mužem mnoha zájmů. Byl lékařem i literátem zároveň. Psal povídky, romány a publikoval i desítky odborných článků.
John Openshaw vypráví Sherlockovi o dvou záhadných úmrtích v jeho rodině. Nejdřív to byl jeho strýček v roce 1883. Ten záhadně zemřel dva měsíce po obdržení dopisu z Indie, který byl podepsán K. K. K. a bylo v něm přiloženo pět pomerančových jadérek. O dva roky později dostal podobný dopis jeho otec. Zemřel tři dny…
Sir Arthur Doyle stvořil nesmrtelnou literární postavu Sherlocka Holmese, geniálního soukromého detektiva, který velmi rád zaměstnává svůj rozum a intuici pro vyřešení záhadných případů zločinu. Velkým pomocníkem je mu doktor Watson, postava, která detektivní příběhy vypráví. Obě postavy i jejich příběhy přežiliy ve vědomí čtenářů více než jedno celé století. Sherlock Holmes je navíc jedinou…

Ze stejného žánru

Hercule Poirot, jehož naléhavý telegram odvolá z Istanbulu do Anglie, jen tak tak získá místo na palubě luxusního rychlíku Orient-expres, který je mimo sezónu nečekaně plný. Ve vlaku jej osloví bohatý Američan Ratchett, který ho požádá o ochranu, protože se obává, že mu hrozí nebezpečí. Detektiv odmítne a následující ráno je muž nalezen ve svém…
Od pobytu v malém francouzském letovisku Les Sables d’Olonne si komisař Maigret slibuje především odpočinek. Pak je ale konfrontován se snad nejtragičtějším případem své kariéry, který začne podivným vzkazem: Pro smilování boží, požádejte o návštěvu u pacientky na čísle 15. Najde ho v kapse po návratu z nemocnice, kde museli kvůli zánětu slepého střeva nečekaně…
Poklidný život jeho obyvatel rozvíří inzerát otištěný v místních novinách – je v něm oznámen zločin, dokonce hrdelní. V určenou dobu a na určeném místě se pak události seběhnou tak, že je může objasnit jen jistá všímavá a energická dáma, vyzbrojená staromódní kabelkou, pletacími jehlicemi a zvídavýma očima.
Nejzáludnější zločinec, s jakým se Bill Hodges během své kariéry detektiva setkal, leží po úrazu hlavy v kómatu na nemocničním pokoji číslo 217 a jeho uzdravení se zdá být nepravděpodobné. Vyšetřovatele ve výslužbě však stále čímsi znepokojuje. Městem se šíří vlna sebevražd, které páchají i ti, co přežili útok mercedesového vraha. Je snad možné, že…

Od stejného vydavatele

Je rok 1919 a Louisa Cannonová je na útěku. Před chudobou, před starým životem a před násilnickým strýcem, který ji hodlá strčit do vlaku a přivézt jednomu ze svých kumpánů jako „splátku“ svých dluhů. Než se však odporný obchod stihne odehrát, Luisa raději z vlaku vyskočí. Její propustkou k lepšímu životu je pozvánka na pracovní…
Rozhlasová hra na motivy slavné knihy E.T. Setona. Líčení života v přírodě, jak jsou na něj odkázáni dva přátelé, bílý mladík Rolf a starší Indián Quonab, v kanadské přírodě. Setonovo vyprávění je jedno z mnohých, v nichž učí přírodní moudrosti, bezprostředním podnětem mu byly jeho vlastní zážitky při cestě Kanadou.
Stále tu vidím dobrácké manžele Chabusovy, hluchého lampáře se psem Karlem, kopáče Foubíka pořád si brblajícího Ani mráčku na obláčku, staromódní manžele Engelmüllerovy, Bohumil Hrabal na to všechno říká, že má v hlavě jako po náletu, kterej nebyl… Zvedám hlavu k blankytu odkud zní – Pojďte k nám, tady je krásně!
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Britský spisovatel, světově proslulý jako tvůrce literární postavy detektiva Sherlocka Holmese. Pro svou společenskou angažovanost je pokládán za osobnost mezinárodního významu nejen v literatuře. Do detektivní literatury zavedl pojem „velkého detektiva“, plodný byl i v mnoha dalších žánrech sahajících od historických románů po vzoru Waltera Scotta, přes vědeckofantastická témata, divadelní hry, básně, spiritistické náměty, až po literaturu faktu.
Přejít nahoru