Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Slavné případy Sherlocka Holmese 2

Slavné případy Sherlocka Holmese 2
Slavné případy Sherlocka Holmese 2

S rukou na spoušti taseného ovladače přepínám v téměř libovolný večer televizní programy, od veřejnoprávního přes komerční po satelitní. Po obrazovce se řítí svalovec — cvak — pot se mu řine po udělaných svalech cvak — míří bouchačkou —cvak — kalašnikovem — cvak — kdovíčím na prchajícího zločince — cvak — je to ženská a málem mu ustřelí palici —cvak — omráčen padá a vstává —cvak — skočí z osmého patra a dopadne na paty — dost. Vypínám televizi. Nabídla mi dnešní podobu staré dobré detektivky překuklené do krimi akčního thrilleru.

Mám rád staré, dobré, aristokratické pány s přiměřenými bříšky, prokvétajícími šedinami či začínající pleší, s lidskou muskulaturou, které nepřebývá hmota chybějící v mozku. Mám rád idylické příběhy A. C. Doyla, v kterých k akci dochází až v důsledku rozumové analýzy, ve kterých dúvtip vítězí nad silou, kultivovanost nad brutalitou a právo nad zločinem. Mám rád múzického logika a džentlmenského pozorovatele Holmese a snaživého, věčně nic nechápajícího doktora Watsona, který je vždy o trochu hloupější než nejhloupější čtenář.

A mám rád herce, kteří ke svému herectví nepřišli v anabolických posilovnách. Kteří hrají rozumem a citem a nepředvádějí supermanskou atletiku v běhu, střelbě, zápasu a lásce. Mám rád herce, kteří mají také rádi mé oblíbené staré, dobré, aristokratické pány.
 

Bylo pro mě ctí a potěšením, že jsem se při své divadelní a rozhlasové práci mohl potkat s Rudolfem Hrušinským a Milošem Kopeckým. A tak je pro mě tato čtrnáct let stará nahrávka zvlášť milým připomenutím kultury, ve které detektiv řešil hádanky rozumem, a ne pěstmi a herec hrál duchem a srdcem, nikoli trénovanou biohmotou. Staří pánové sice zemřeli, ale vracejí se, jsou s námi stále. Třeba i na tomto nosiči. Naslouchat jim není nostalgie, jen připomenutí, že svět se ještě zcela akčně nezbláznil. A tak, milý Watsone, odložte televizní ovladač, posaďte se a chvíli poslouchejte.

banner 1200x150

Dobrý den, pane Kopecký. Dobrý den, pane Hrušínský. Dobrý den, pane Doyle. 

text: Jan Vedral, Radioservis
0:59 h
Jan Vedral
2004
Radioservis
CR0271-2-801
Detektivky a Dramatizace

Další tvorba autora

Sir Arthur Doyle stvořil nesmrtelnou literární postavu Sherlocka Holmese, geniálního soukromého detektiva, který velmi rád zaměstnává svůj rozum a intuici pro vyřešení záhadných případů zločinu. Velkým pomocníkem je mu doktor Watson, postava, která detektivní příběhy vypráví. Obě postavy i jejich příběhy přežiliy ve vědomí čtenářů více než jedno celé století. Sherlock Holmes je navíc jedinou…
Novopečená nevěsta Lorda Roberta St. Simona záhadně zmizela. Hatty byla ještě ráno nadšená, ale během svatby se její nálada značně zhoršila. Lord Robert si pamatuje jen na jednu nebvyklou situaci, když Hatty upustila svou svatební kytici a jeden gentleman z první řady ji zvedl a podal ji zpět nevěstě. Nic nezvyklého se podle něj jinak…
Londýn se připravuje na vánoční svátky, když se rozšíří zpráva o krádeži vzácného drahokamu. Z hotelového pokoje hraběnky z Morcaru byla ukradena Modrá karbunkule a záhy je ze zločinu obviněn bývalý zloděj. Jeden známý Sherlocka Holmese ovšem objeví onen drahý kámen v krku vánoční husy. To je záhada, kterou si Holmes přeci nemůže nechat ujít.

Ze stejného žánru

Hrdinové nestárnoucí klukovské četby ožívají ve velkolepé dramatizaci s předními interprety, bohatými zvukovými efekty a westernovou hudbou Ladislava Štaidla.
Krátce po vřelém přijetí Zločinu a trestu začíná Fjodor Michajlovič Dostojevskij psát v závěru roku 1867 další román. Chtěl v něm vytvořit, jak se zmiňoval v korespondenci, „obraz ideálně krásného člověka“. Předobrazem mu byl Kristus. A také Don Quijote, neboť hrdina měl být zároveň směšný. „Jestliže se podaří vzbudit soucit k vysmívané a vlastní ceny…

Od stejného vydavatele

Konec komunistického režimu a následující rozpad sovětského impéria přinesl jeho občanům po počátečních nadějích zklamání, frustraci a dezorientaci. Text je mozaikou desítek skutečných hlasů, které Alexijevičová zaznamenala na magnetofon při rozhovorech s nejrůznějšími lidmi. Vyprávějí o tom, jak věřili sovětskému systému, jak zabíjeli a umírali pro jeho ideu, mluví o tajemstvích a hrůzách komunismu, o…
Detektivní příběh z dostihového prostředí. Andrew Douglas pomáhá jako odborník na únosy obětem i jejich blízkým při sjednávání výkupného i později po únosu, protože ani poté často problémy nekončí...
Komedie o tom, že cela tuží charakter, pokud ho ovšem máme. To se takhle potká v cele vězeň, novinář, státník a prostitutka... To není začátek vtipu, ale grotesky, která svede dohromady osoby, jež by se v tomto složení potkaly jen stěží. A třebaže byl každý z nich zadržen z jiných důvodů, jedno mají společné –…
Víte, koho z mlynářských bratrů Buryjů miluje na počátku příběhu půvabná vesnická dívka Jenůfa a kterého si nakonec vezme za manžela? A znáte strašné tajemství, které v sobě ukrývá Jenůfina pěstounka, vdova Kostelnička? Na tyto otázky vám odpoví dramatizace Jana Jiráně podle libreta Leoše Janáčka v podání známých českých herců s ukázkami hudebních pasáží jednoho…
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Britský spisovatel, světově proslulý jako tvůrce literární postavy detektiva Sherlocka Holmese. Pro svou společenskou angažovanost je pokládán za osobnost mezinárodního významu nejen v literatuře. Do detektivní literatury zavedl pojem „velkého detektiva“, plodný byl i v mnoha dalších žánrech sahajících od historických románů po vzoru Waltera Scotta, přes vědeckofantastická témata, divadelní hry, básně, spiritistické náměty, až po literaturu faktu.
Přejít nahoru