Zpět

Slavné případy Sherlocka Holmese 4

Slavné případy Sherlocka Holmese 4
Stejně jako nejslavnější detektiv všech dob Sherlock Holmes udivoval čtenáře šíří svých znalostí z různých oborů, i jeho duchovní otec Arthur Conan Doyle byl mužem mnoha zájmů. Byl lékařem i literátem zároveň. Psal povídky, romány a publikoval i desítky odborných článků.
Překypoval širokou společenskou angažovaností, propagoval reformu rozvodového zákona, prosazoval ochranné prvky do výstroje anglické armády a zasadil se o osvobození nevinně odsouzených lidí. Věnoval se mnoha sportům, byl vynikajícím hráčem kriketu, dobrým fotbalistou a dokonce automobilovým závodníkem.

Měl nepochybně dobrodružnou povahu. Ještě během studií se plavil jako zdravotník na velrybářské lodi, jako válečný dopisovatel prodělal vojenské tažení v Egyptě a později se přihlásil dobrovolně jako lékař do armády, s níž se účastnil búrské války.

Po smrti svého syna v první světové válce se vážně věnoval spiritismu a dokonce před svědky slíbil manželce, že jí po své smrti dá znamení ze záhrobí, aby tak vydal lidstvu věrohodné svědectví o existenci posmrtného života. Přestože toto svědectví nikdy nepřišlo, žije Conan Doyle dál díky příběhům Sherlocka Holmese.

Za svého života však Doyle svou popularitu spojenou s úspěchem Sherlocka Holmese vnímal spíše s trpkostí. Jeho ambicí bylo psát seriózní historické romány a Sherlock ho od této tvorby odváděl. V roce 1893 ho proto v povídce Poslední případ nechal zabít. Po deseti letech ho na nátlak čtenářů a vydavatelů znovu vzkřísil. V roce 1923 v eseji Pravda o Sherlocku Holmesovi napsal: „Věřím, že kdybych se nikdy nezapletl s Holmesem, jenž má tendenci zastiňovat má ambicióznější díla, má současná pozice v literatuře by byla významnější." Mýlil se, jeho neotřesitelnou pozici mu v dějinách literatury zajistil právě Sherlock Holmes a jeho detektivní případy.
 

Z nich vám opět přinášíme dva příběhy. Povídku Vzpomínka na prázdný dům zařadil sám A. C. Doyle na osobní seznam svých nejmilejších sherlockovských příběhů. V roce 1903 v ní geniálního detektiva vzkřísil z mrtvých a potěšil tak své čtenáře, kteří se odmítali smířit se Sherlockovou smrtí v Reichenbašských vodopádech. Povídka Záhada na Thorském mostě z roku 1922 patří k posledním, které Doyle o Sherlocku Holmesovi napsal. Neomylná Holmesova dedukce tu zprostí podezření z vraždy půvabnou chůvu, do níž se zamiloval její bohatý zaměstnavatel.
text: Hynek Pekárek, Radioservis
autor
úprava
Jaroslava Strejčková
název
Slavné případy Sherlocka Holmese 4
režie
Josef Červinka
interpret
Ladislav Frej, Otakar Brousek st., Viktor Preiss, Viktor Vrabec, Ladislav Brothánek, Marie Marešová, Miriam Kantorková, Jiří Knot, Miloš Rozhoň, Sabina Remundová, Jan Novotný
délka
1:16
vydavatel
rok vydání
2006
hudba
Tomáš Klár
obal
Václav Kučera & Typo+, s.r.o.
produkce
Saša Vebrová
katalogové číslo
CR0330-2-801