Stejně jako Sherlock Holmes vynikal Doyle v ledasčem: vedle medicíny a literatury se věnoval historii, zabýval se sportem, byl reformátorem právního systému, a dokonce se několikrát osvědčil jako detektiv.
První detektivní román vydal Doyle v roce 1887 – jmenoval se Studie v šarlatové – a poprvé v něm představil slavnou dvojici – geniálního detektiva Sherlocka Holmese a jeho věrného přítele a zároveň vypravěče Holmesových příběhů doktora Watsona. U čtenářů zabrala však až druhá kniha Znamení čtyř. Po ní následovala výhodná objednávka Strand Magazínu na sérii povídek s Holmesem. Doyle těchto povídek napsal celkem 56 a na jejich zápletkách se učili řemeslu další autoři detektivek . Zatímco některé Holmesovy detektivní postupy zase prý přebírali policisté slavného Scotland Yardu. Povídky byly tak úspěšné, že se na Strand Magazine stály fronty. Je paradoxem, že povídky, které mu vynesly největší úspěch, psal Doyle kvůli obživě. A protože ho odváděly od psaní vážné literatury, pokusil se – věren svému žánru – Sherlocka Holmese zabít. Rozhořčené protesty čtenářů ho však donutily Holmese vrátit mezi živé.
Slavný soubor povídek inspiroval i seriál rozhlasových dramatizací, který si mezi posluchači Českého rozhlasu získal velkou oblibu. Z nich si můžete na této nahrávce poslechnout vůbec první publikovanou holmesovskou povídku Skandál v Čechách. Je pozoruhodná nejenom úsměvnou českou inspirací, ale je také jediným příběhem, v němž se chladný detektiv nechá okouzlit ženou. Povídka Tři studenti vás zavede do typicky anglického prostředí prestižní univerzity.