Zpět

Staré pověsti české a moravské

Staré pověsti české a moravské
Spisovatelka Alena Ježková je oceňovanou autorkou knih pro děti a mládež. Její vyprávění z dějin českého a moravského národa krásným, obrazivým jazykem, je srozumitelné, s četnými zajímavými vysvětlujícími vstupy, jež předcházejí každou pověst.
Čtrnáct příběhů z počátku českých dějin dostává novou dramatickou podobu, která předčí pověsti Aloise Jiráska nejen pohledem současníka, ale i řadou poznatků, osvětlujících skutečné i bájné události minulosti. Vyprávění o praotci Čechovi a jeho dcerách, o dynastiích prvních českých a moravských panovníků, o dramatech, souvisejících s přijímáním křesťanství, líčí autorka tak, že se stáváme jakoby přímými svědky příběhů z dávné historie.
 

„Staré pověsti jsou nadčasová vyprávění o legendární minulosti našeho národa. Knihu jsem napsala proto, aby  pověsti mohly důstojně vkročit do jednadvacátého století a nemusely zůstat zakonzervované v archaickém stylu Jiráskovy adaptace. To se podařilo, po deseti letech od svého vydání je kniha uznávanou součástí doporučené školní četby. Audiopodoba Starých pověstí českých a moravských je pak dalším posunem, způsobem, jak pověsti přiblížit dětem i dospělým. Velmi si vážím práce paní režisérky Nadi Dvorské a také hvězdného obsazení, které zvukové adaptaci mé knihy přisoudila,“ uvedla Alena Ježková a ještě dodala: „Myslím, že výsledek je prostě skvělý.“
text: Supraphon
autor
Alena Ježková
název
Staré pověsti české a moravské
režie
Naďa Dvorská
interpret
Jan Potměšil, Veronika Gajerová, Boleslav Polívka, Jan Kačer
délka
2:55
vydavatel
rok vydání
2015
hudba
Antonín Dvořák
obal
Zuzana Mertlíková
zvuk
Ivan Mikota
střih
Ivan Mikota
mastering
Ivan Mikota
produkce
Naďa Dvorská
katalogové číslo
SU 6400-2