Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Stín kapradiny

Stín kapradiny
Stín kapradiny

Pytláci Ruda Aksamit a Vašek Kala, kteří v panice zabijí hajného, se vydávají na útěk před spravedlností i před vlastním svědomím. Obklopeni lesem jsou nejprve opojeni volností, nezměrnou krásou a silou přírody, ale postupně je začnou pronásledovat výčitky a situace je pudí k páchání dalších zločinů. Když pro ně les přestane být přátelským útočištěm, propadnou beznaději…

„S nápadem natočit Stín kapradiny za námi přišel sám Igor Bareš, který velmi přesvědčivě mluvil o své touze text vzkřísit a o nutnosti ho znovu oživit, až nás svým entuziasmem dokonale strhnul. Plni nadšení z jazyka, jímž próza promlouvá, jsme se pustili do práce a nahrávce jsme do vínku věnovali to nejlepší řemeslo, které umíme, ať už jde o zvukové zpracování, hudební výbavu, nebo originální obal, na kterém jsme s radostí znovu spolupracovali se stejnými ilustrátory jako na Povídání o pejskovi a kočičce. Srdcem audioknihy je ale její narátor, který se s textem mazlí, vychutnává si ho, nechává se jím unášet a plnými doušky si užívá i dobrodružnou stránku vyprávění,“ uvedl Martin Pilař, ředitel vydavatelství OneHotBook. A dodává: „Audiokniha zkrátka vznikla pro radost z tvorby, z opojení mluveným slovem, z přesvědčení, že právě tento druh textu v sobě má od počátku zakódovanou zvukomalebnost, kterou je třeba vyvolat slovy vyřčenými nahlas.“ Obal audioknihy, který esteticky doplňuje barvitý autorův jazyk a fantazii posluchače, opatřilo ilustracemi duo výtvarníků Tomski&Polanski.
 

„Užíval jsem si rytmus řeči, nečekané slovní obraty, kdy před sebou úplně vidíte obrazy. Líbí se mi hlavně zvukomalebnost jazyka, symbolika, když začne promlouvat les, a když autor popisuje různé druhy lesního porostu, jsou tam opravdu surrealistické obrazy přírody,“ líčí interpret Igor Bareš, který Čapkovu audioknihu odjakživa toužil natočit. A doplňuje: „Když se jako čtenář dostanu k něčemu pozoruhodnému, nechci si ten zážitek nechat sobecky pro sebe. Tohle je výjimečná literatura a opravdu hodně záleží na tom, jak text herec přečte. Samotný příběh je jednoduchý, dal by se napsat do černé kroniky na dvoustránce nějakého časopisu s několika fotkami mrtvé laně a zabitého myslivce, ale díky krásnému jazyku je přímo určený pro hlasité čtení, a tedy i pro audioknihu. Tenhle text působí hodně na emoce, které je potřeba posluchači zprostředkovat. Bavila mě nečekaná práce s rytmem, libozvučnost jazyka…“ A dál prozrazuje, jaký je jeho přístup k četbě. „Techniku nějakou mám, po dlouhá léta jsem si ji pěstoval a šlechtil. Pro mě je lepší si to při četbě rovnou v tom okamžiku naplno prožít, na hlase se to pozná a ta informace se k posluchači dostane. Samozřejmě že když je věta na půl stránky, je důležité vědět, kam ta intonační linka spěje a co je podstatné… Bylo také potřeba rozlišit hlavní hrdiny – v temperamentu a v energii, kterou má každý jinou. Někdy to nemusí dopadnout dobře, při dialogu třeba začnete číst větu, kterou říká Ruda Aksamit, a on ji říká ten druhý, ale když se to stane, režisérka mě včas opraví. A tenhle text jsem už dobře znal, protože ho mám rád,“ popisuje herec.

Nahrávku doprovází původní klavírní hudba, která propojuje abstraktní plochy s jemnou lyrickou malbou, jež tu našlapuje po špičkách po klávesách bílých i černých a jinde zase napjatě stepuje ve frenetickém tempu. Melodie vyrůstají z vlhké basové zemitosti, proplétají se houštinami akordů, až v prosluněné tříčárkové oktávě vystoupají do korun stromů nad potemnělý hvozd.

banner 1200x150
text: OneHotBook
5:12 h
Igor Bareš
2018
OneHotBook
OneHotBook
AK189
Klasika

Další tvorba autora

Veselé rozprávky, které poukazují na drobné dětské chyby a nepěkné vlastnosti, jsou dokladem autorova důvěrného a laskavého vztahu k dětem a jejich vnímání světa. Spisovatel a malíř si vypráví s dětmi o nejrůznějších věcech a poznatcích, se kterými se setkávají v okolním světě.
V nové audioknize Pohádkovník aneb Herci čtou své oblíbené pohádky se potkávají příběhy veselé i smutné, ironické i přívětivé, pohádky klasické s moderními. V pozoruhodném výběru a interpretaci šestice herců – Ani Geislerové, Barbory Polákové, Jiřího Suchého z Tábora, Václava Jílka, Patrika Děrgela a Jakuba Prachaře – vznikla nahrávka trvající pět hodin; herci ji naplnili…
Kombinaci milých, vlídných hlasů, krásné hudby a mistrovské interpretace oblíbených, milovaných pohádek, to vše obsahuje tento komplet. Jeho název není nadsazený, protože jde skutečně o ty nejlepší pohádky, v nichž někdy interpreti také zpívají.
Povídání o pejskovi a kočičce patří bezpochyby do zlatého fondu české literatury. Příběhy plné laskavého humoru napsal Josef Čapek především pro svoji dceru Alenku, která dorůstala do školních let. Radost však přinesly nejen jí, ale i mnoha dalším dětem.

Ze stejného žánru

Příběh o nesmiřitelné válce Loverňáků a Velraňáků, dvou klukovských part ze sousedních vesnic, které se zarputile nenávidí a bojují proti sobě všemi možnými způsoby.
Britská společnost žije v roce 1984 pod nadvládou všemocné Strany. Hlavní hrdina Winston Smith, zaměstnanec Ministerstva pravdy, roboticky přežívá pod stálým dohledem Velkého bratra. Nepřetržité války a nedostatek základních potravin ještě přispívají k všeobecné duševní prázdnotě a mizérii. Winston Smith se zmůže na jedinou formu odporu: vede si tajný dení
Úvodní část trilogie Hordubal, Povětroň, Obyčejný život, tří románů spojených otázkou, do jaké míry je člověk schopen poznat pravdu o skutečnosti i sobě samém.

Od stejného vydavatele

Ocitnout se ve spárech toho šíleného chlapa rozhodně nechcete. Stejně jako upír z jeho poznávací značky nestárne a chutě má víc než zvrácené… Už jste někdy tesknili po věci, kterou jste nenávratně ztratili? Malá Victoria „Vic“ McQueenová ji vypátrá! Stačí, aby na kole přejela polorozpadlý most v domovském státě Massachusetts, a zničehonic se ocitne přesně…
Když si s něčím nevíš rady, pusť to z hlavy. Ale budeš pak druhému ještě bližním? A máme tu 25. století, přesně jak jsme ho chtěli. V důsledku bezduché robotizace druh Homo sapiens degeneroval do stadia, kdy už nezvládá samostatně myslet, natož aby se množil. Nechce se mu – a už se tím ani netrápí.…
V prvních týdnech druhé světové války, na podzim roku 1939, poslali rodiče svého šestiletého chlapce z jednoho velkého města ve východní Evropě do bezpečí vzdálené vesnice. Za okupace a ve válečném zmatku, kdy docházelo k neustálým přesunům obyvatelstva, však ztratili spojení s člověkem, který jejich dítěti našel prozatímní domov na vsi. Mezitím chlapcova pěstounka zemřela…
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Recenze této audioknihy

Co se honí hlavou mladému vrahovi? V knize Josefa Čapka z roku 1930 potkáváme hned dva: Rudolfa Aksamita a Václava Kalu. Hajný, který dvojici přistihl při pytlačení, byl ve špatnou dobu na špatném místě, a tak ještě dřív, než vůbec stihne autor začít opěvovat krásy české krajiny, se z Vaška a Rudy stávají uprchlíci před…
Přejít nahoru