Zpět

Svědectví

Svědectví
I patnáct let poté, co hrdinka Příběhu služebnice Fredova uprchla z Republiky Gileád, trvá na území Nové Anglie krutovláda založená na zotročení zdravých žen schopných rodit děti. Stav prohnilého režimu nám nyní střídavě přibližuje trojice mluvčích, jejichž postoje si nemohou být vzdálenější.
Pravověrná teta Lydie coby spoluautorka gileádské ideologie se setkává s privilegovanou Ágnes, která se vlivem pletich ocitla v jejím klášteře jako novicka. A k oběma zpoza hranic svobodné Kanady přistupuje rebelka Daisy, pátrající po nejasnostech ve svém rodokmenu. Trojhlas vypravěček postupně odkrývá netušené vazby i známou pravdu, že historie se zlomyslně rýmuje. I Češi kdysi na vlastní kůži poznali, že svět pokřivený totalitou nebývá úplně černobílý a nepřežil by bez šedé zóny soukromých motivací. Naštěstí – protože láska bude vždycky silnější než smrt.
 

Margaret Atwoodovou, jak sama dodává, k pokračování slavné dystopie inspirovali na jedné straně sami čtenáři a jejich otázky ohledně mašinerie Gileádu. A na straně druhé i sám trumpovský svět, ve kterém nyní žijeme. Román Svědectví, jež do češtiny působivě přeložila Kateřina Klabanová, přináší podobenství o vnitřní krizi sešněrované společnosti radikálně omezující ženská práva. A zároveň představuje jiskřičku naděje pro všechny, kteří doufají ve zdravý rozum a spravedlivější budoucnost.
text: OneHotBook
autor
Margaret Atwoodová
název
Svědectví
režie
interpret
délka
14:10
vydavatel
rok vydání
2020
obal
Jindřich Loučka
zvuk
Karolína Škápíková
střih
Karolína Škápíková
výroba
produkce
Martin Pilař
katalogové číslo
AK347