Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Táto, povídej!

Táto, povídej!
Táto, povídej!

Díky nečekaným archivním nálezům se legendární rozhovory Jana Wericha s jeho dcerou vrací k posluchačům v netušené devítihodinové délce.

V létě roku 1969 navrhl rozhlasový režisér Jiří Melíšek, pracující ve dvojici s Vladimírem Rohlenou, že nahraje pro Československý rozhlas memoáry Jana Wericha. Bylo to v době již počínající normalizace, která však ještě neudeřila plnou silou, takže bylo možné v září téhož roku postupně, každou sobotu, Werichovo svobodné vyprávění, vzpomínky a úvahy vysílat. Půlhodiny, ve kterých si spolu vyprávějí Jan Werich s dcerou Janou, byly nazvány Táto, povídej! Staly se nesouměřitelným fenoménem, celý národ tehdy naslouchal dosud neznámým vzpomínkám tohoto umělce.
 

Vzpomínky Jana Wericha mají dvě roviny: chronologické řazení událostí, příběhů a konstatování, v rovině druhé pak nespoutané odbočky nečekaných asociací, jiskření nápadů a humorných míst. Úkolem dcery Jany bylo nejen glosovat otcovo vyprávění, ale držet tok jeho vzpomínek v předem dohodnutém celku. „Z devíti hodin záznamu vyšel počátkem sedmdesátých let malý, osmdesátiminutový sestřih na 2 LP Pantonu, který byl po celá desetiletí jedinou zprávou o legendárním pořadu. Nyní vyjde celý, nesestříhaný záznam v kompletu 8 CD. Čerpá z archivu Českého rozhlasu, Supraphonu a Jiřího Melíška, obsahuje také hodinu vyprávění, vydaného v roce 2000 nakladatelstvím Lotos. Navíc se podařilo vyhledat i rozhovory dosud nikdy nezveřejněné. Uslyšíme tedy konkrétní, velmi podrobné vzpomínky na počátky, aktéry a jednotlivé hry Osvobozeného divadla. Důležité a nesmírně zábavné je dále vyprávění o hovadismu, směru vyznávaném nejenom protagonisty divadla, ale i řadou jejich přátel a známých. Z něj pak plynou gejzíry humorných příběhů, nazvaných v 8 CD kompletu například Koktavý telegram, Kapesník, Kanon, Vítej nám, otče vlasti, a Hovadnej Tonda. Werichovy vzpomínky vrcholí emigrací a životem v USA ve čtyřicátých letech, kdy se ke slovu dostává výrazněji i Jana. Táto, povídej! je zdrojem informací o celé první polovině minulého století v české, ale i francouzské a americké kultuře, doplněné nesmírně cennými postřehy,“ upřesňuje producentka edice mluveného slova vydavatelství Supraphon Naďa Dvorská.

text: Supraphon
8:47 h
2013
Supraphon
studio MI-91
SU 6180-2

Ze stejného žánru

Otevře Vám nový pohled na Váš současný život. Vydři – duši mají jasné poslání, pobavit a ulevit od starostí všedního života zábavnou formou, prostřednictvím humorného románu. Je to velmi originální pohled na eventualitu, že naše duše cestuje nahoru a dolu.
Poslechněte si slavnou teorii doktora Vlacha o míse s koblihami a jeho další originální nápady, zasmějte se nezapomenutelným příhodám věrného sluhy Saturnina a jeho nepraktického pána, tety Kateřiny a jejího syna Milouše.
Pět povídek slavného britského humoristy, ve kterých ožívá svět staré dobré Anglie s mladými pány v kamaších, jejich strýčky, tetami, snoubenkami, komorníky a čaji o páté.

Od stejného vydavatele

Zdeněk Svěrák se přiznává, že už na gymnáziu si usmyslel, že bude spisovatelem povídek a že je bude vydávat svázané v knížkách. Místo toho celý život psal filmové scénáře, texty pro divadlo a slova k písničkám. Sbírkou Povídky, která vyšla na podzim roku 2008 v nakladatelství Fragment a okamžitě se stala nejprodávanější knihou, si své…
Na milý a místy nostalgický výlet do prvorepublikové kavárny zvou posluchače autoři a interpreti nové audioknihy. Tvůrci vybrali povídky a fejetony od nejslavnějších českých spisovatelů meziválečného období.
„Je to k uzoufání nosit pořád ty samé nemoderní kostičkované šatičky!“ říká si smutně Mánička. Když si prohlíží své spolužačky, pyšnící se modely podle poslední módy, dala by za jejich kamarádství a za stejně krásné oblečení cokoliv - snad i duši! Od přání ke skutku nebývá někdy daleko! Jakou cenu ale bude muset Mánička za…
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Dramatik, prozaik, jeden z tvůrců avantgardního divadla, herec. Vyrůstal v rodině úředníka. Studoval na reálném gymnáziu v Křemencově ulici v Praze, kde se spřátelil se svým pozdějším uměleckým partnerem a celoživotním přítelem Jiřím Voskovcem.

Recenze této audioknihy

Komplet osmi CD, který v květnu vydal Supraphon, nelze s klidným svědomím označit za audioknihu v pravém smyslu toho slova. Nejedná se přece o hlasovou interpretaci nějakého literárního díla, a to ani čtenou, ani dramatizovanou. Záznam rozhovorů Jany Werichové s jejím otcem byl pořízen tak, jak ho nyní můžete slyšet, a žádnou jinou podobu než…
V roce 1969 přišel rozhlasový režisér Jiří Melíšek s nápadem zaznamenat formou rozhovorů životní vzpomínky Jana Wericha. Od září každou sobotu se tak z rádia linul hlas tohoto velkého pábitele. Počátkem následujícího desetiletí na dvou LP vyšel pouze dvouhodinový výběr, až od letošního května máme možnost si takřka devítihodinový cyklus poslechnout v jeho úplnosti.
Přejít nahoru