Zpět

Terror

Terror
Dvě lodě britského královského námořnictva – Erebus a Terror – se roku 1845 vydaly hledat severozápadní cestu, tedy způsob, jak obeplout Ameriku od severu a dostat se mezi Kanadskými arktickými ostrovy z Atlantiku do Pacifiku. Jak ovšem víme z historie, Franklinova expedice skončila tragicky. Co se vlastně stalo? Svou verzi událostí líčí kapitán Francis Crozier, velící na lodi Terror, a další účastníci výpravy. V mozaice výpovědí se vyjevují osudy námořníků, kteří uvázli v arktické ledové pasti, docházejí jim potraviny, sužují je nejrůznější choroby, a navíc je pronásleduje tajemný netvor z inuitských mýtů.
„Je to náš dosud největší audioknižní projekt, scénář má osm set třicet čtyři stran a nahrávali jsme celé čtyři měsíce. Dali jsme dohromady seznam více než šedesáti herců vhodných pro dané party a z těch jsme vybírali jedenáct nejpříhodnějších tak, aby podle nás co nejvěrněji zhmotnili představu o naturelu postav. Výsledkem je téměř šestatřicet hodin strhujícího poslechu,“ uvedl Martin Pilař, ředitel vydavatelství OneHotBook. A doplnil: „Simmons střídá jedenáct protagonistů sledujících jeden proud vyprávění, nadouvá plachty výbornou znalostí technických reálií, ať už jde o konstrukce a vybavení lodí či nejmodernější dobové výstroje, pečlivě sleduje denní rytmus lodního mikrokosmu a ke všemu děj vydatně okysličuje děsivým tajemnem, vytváří závislost na příběhu a nemilosrdně léčí pouštěním žilou. Nesmírně sugestivní vyprávění dráždí všechny smysly, nejvíce ale probouzí obrazotvornost a fantazii. Po chvilce se posluchač ocitá mezi námořníky, nahlíží přes rameno kapitánům, asistuje u rutinní činnosti posádky, prodírá se nehostinným ledovým polem a mrzne, strádá, bojí se, modlí a vymýšlí plán na přežití. Z celého příběhu čiší neskutečné odhodlání, šílená houževnatost a nezdolnost, touha poznat svět, který do té doby nebyl zmapován.“
 

„Námořníci jsou několik let uvěznění v lodích zamrzlých v ledové krajině, docházejí jim zásoby, mají halucinace a jsou zesláblí. K tomu setkání s přízraky, fantaziemi a hrozivým monstrem. Když jsem si představil, že to skutečně proběhlo, opravdu to mnou otřáslo. Ale seriál, který byl podle románu natočený, jsem neviděl – myslím si, že podobné věci je lepší nechat na fantazii posluchače, protože každý má jinou zkušenost a jinou imaginativní výbavu. Obraz je hrozně určující, ten vám vlastně všechno doslovně vyjeví, až už nezbyde prostor pro hru. Takže audioknihy jsou podle mě v tomhle smyslu bohatší než jakkoli dokonale zpracovaná filmová či televizní adaptace,“ doporučuje příběh k poslechu jeden z jeho interpretů Jan Vlasák.

„Pro mě je kapitán Crozier předobrazem dobrého velitele. Je to člověk, který umí číst lidi, umí s nimi zacházet a je odvážný a schopný vzít na sebe zodpovědnost… Charakterově je to člověk, se kterým bych si asi rozuměl – ačkoli má v příběhu i slabší období, ale nakonec se rozhodne postavit realitě a čelit jí. Francis Crozier je přímý, je jasné, co chce, a řekne to na rovinu, nepoužívá žádné kličky, vytáčky,“ popisuje hlavního hrdinu Martin Stránský, jehož hlasem kapitán lodi Terror hovoří. Jeho promluvy se pak střídají s perspektivou deseti dalších postav. „Bavilo mě, jak je Harry Goodsir jiný než já. Obvykle hraju spíš hromotluky a burany, zatímco Harry Goodsir je vzdělaný – jeden z nejvzdělanějších na obou lodích. Je to doktor a je zvídavý, přívětivý a bytostný humanista, který se do poslední chvíle snaží všechno zkoumat přírodovědně a medicínsky. Na tu výpravu jel především poznat lední medvědy i jejich chování a ještě kvůli tomu, že bude užitečný i jako lékař,“ líčí svou postavu David Novotný.

Uhlazenou britskou dikci kapitána celé výpravy, jehož jméno se stalo synonymem fatálních událostí, uším posluchače zprostředkovává Vladislav Beneš, který prohlásil: „Nejen na Johnu Franklinovi, ale na všech zúčastněných se mi líbí, že v sobě mají něco, co je táhne, aby se vzdali pohodlí, neřkuli rodiny, a vydali se něco probádat s nejistým výsledkem. Ale nejistým nejenom v tom smyslu, jestli přijdou na něco nového nebo nepřijdou, ale hlavně jestli to vůbec přežijí.“ Dychtivost vydat se za dobrodružstvím pohání i poručíka Johna Irvinga. „Je to obyčejný kluk, který se na tu expedici dostal v podstatě náhodou a s tím, že až se vrátí, napíše o tom knížku, která ho proslaví. Je to takový mladý floutek, kluk toužící po něčem nevšedním, který ztroskotá v mrazu a pak tam několik let přežívá,“ nastiňuje situaci své figury Ivan Lupták. Největším nepřítelem člověka je však zpravidla jiný člověk, a proto nemůže na palubě chybět ani pořádný záporák. „Cornelius Hickey je bezskrupulózní ksindl určený k přežití. Takoví jedinci se vyskytují v jakékoli době a jsou to ti nejživotaschopnější z nás. Když jsem se dozvěděl, že mám v audioknize mluvit právě za něj, bylo to pro mě tak hratelné, že jsem se velice těšil,“ prozrazuje Petr Jeništa, který jej s chutí ztvárnil.

Nahrávku v režii Hynka Pekárka doprovází původní hudební doprovod, který tepe v minimalistickém monotónním rytmu inuitského šamanského bubnu, rozbíhá se jako nízkootáčkový parní stroj, polyká a spaluje všechny durové stupnice. Kompozice postupně graduje a nabírá obrátky, zakrývá nebe černí spalin, přituhuje v řezavých smyčkách smyčců, rezonuje hrdelním zpěvem Eskymáků, nese se pod nízkým horizontem do prostoru na smutných klapkách klavíru a mizí pod nánosem sněhu v kakofonii pištění větru a vichřice.
text: OneHotBook
autor
Dan Simmons
název
Terror
režie
Hynek Pekárek
interpret
Martin Stránský, Jan Vlasák, David Novotný, Vladislav Beneš, Ivan Lupták, Jiří Hromada, Robert Mikluš, Daniel Rous, Petr Jeništa, Lukáš Příkazký, Miloslav König
délka
35:51
vydavatel
rok vydání
2018
výroba
produkce
Martin Pilař
katalogové číslo
AK207