Zpět

To nemyslíte vážně, pane Feynmane!

To nemyslíte vážně, pane Feynmane!
Jeden z nejpopulárnějších a nejoriginálnějších teoretických fyziků 20. století se stal hlavním hrdinou audioknihy To nemyslíte vážně, pane Feynmane! Neuvěřitelné příběhy ze života Richarda P. Feynmana vydává Audiotéka s hlasem Filipa Švarce. Audiokniha je doplněna hudbou v rytmu samby, kterou fyzik miloval. To nemyslíte vážně, pane Feynmane! je první audioknihou jeho vzpomínek.
Richard P. Feynman byl zajímavou osobností. Pracoval hlavně v oblasti fyziky, spolupracoval i na vývoji jaderné bomby, byl členem vyšetřovací komise zkoumání katastrofy raketoplánu Challenger (při prezentaci výsledků se proslavil tím, že vzorek gumového těsnění vložil do sklenice ledové limonády a po vytažení demonstroval, jak guma nepruží). Za svoji práci získal s kolegy Nobelovu cenu za kvantovou elektrodynamiku. Kromě mnoha jiných činností byl také vynikajícím hráčem na bongo a výborným malířem, ale především byl prototypem nekonvenčního, zvídavého a moudrého člověka s velkým smyslem pro humor, což dokládá i jeden z jeho citátů. “Fyzika je jako sex, může přinést praktické výsledky, ale to není důvod, proč to děláme.” Významnou část jeho života tvořila pedagogická činnost, díky níž je populární i dnes. Jeho přednášky byly několikrát vydány i knižně. Po třiceti letech od jeho smrti vychází jeho vzpomínky v podobě audioknihy.
 

„Ze všeho nejvíc mě překvapilo, jak moc ta kniha není o fyzice. Přece jenom, když berete do ruky příběh nositele Nobelovy ceny za fyziku, čekáte, že se budete prokousávat stovkami stránek vzorečků a teorií, opak je pravdou. Dočkáte se milého vyprávění člověka, který hodně zažil, hodně ví a setkal se se zajímavými lidmi. O tom ta kniha je... a taky o holkách, muzice, malování, kanadských žertících a trochu o atomové bombě. Já jsem se zážitky pana Feynmana ohromně bavil a těšil jsem se na každou další kapitolu. Doufám, že se nám podaří tenhle pocit přenést i na posluchače,“ řekl k audioknize její interpret Filip Švarc.
text: Audiotéka
autor
Richard P. Feynman
název
To nemyslíte vážně, pane Feynmane!
režie
Miloš Vrána
interpret
Filip Švarc
délka
13:32
vydavatel
rok vydání
2017
zvuk
Miloš Vrána