Zpět

Tři kamarádi

Tři kamarádi
Robby Lohkamp má s Ottou a Gottfriedem malou autodílnu s benzinkou. V nejistých časech Výmarské republiky je kamarádské podnikání drží nad vodou a umožňuje jim na silnicích projíždět vozy způsobem, po němž hrozí mastná pokuta. Mladík přespávající v penzionu u hřbitova by se přesto rád rozletěl daleko víc – třeba až ke světlům Ria de Janeira –, jenže křídla mu přistřihly frontové zážitky z první světové války i vratký mír lemovaný nouzí a popíjením.
Pak potká Patricii a svět rázem dostává smysl. Robbyho milá je upřímná, jiskrná, a přece pořád zimomřivá, což má zdrcující příčinu. A jako by té smůly let 1928/29 nebylo dost, začínají v ulicích běsnit gauneři podněcovaní plamennými projevy knírkatého psychopata. Výsledek? Ať se v románu velkého německého pacifisty schyluje k hnědému teroru, kterému člověk neujede ani rychlostí 189 km/h, navzdory době pod psa se mu chce tolik žít – a přežít. I když osud je někdy proti.
 

Audioknihu načetl herec Hynek Čermák. Jak uvedl v rozhovoru pro OneHotBook, román z roku 1936 je přínosem i pro dnešní generaci čtenářů, protože se tu mimo jiné „dozvědí o metodách populismu i o nástupu hitlerovských manýrů. O tom, jak vše probíhalo plíživě a nenápadně, jak s tím skoro každý souhlasil.“ Nejdůležitějším a stále aktuálním sdělením je podle herce zejména to, jak spisovatel vykresluje hodnotu přátelství. Přestože v dnešní době, možná i pod vlivem vymírání pamětníků světových válek, převládají jiné hodnoty, má tento román „vždycky co říct. Ukazuje principy vztahů mezi lidmi, nezbytné základy lidství a zároveň připomíná, že morálka je nesmírně důležitá.“ Čermák dodává: „Remarque je jedním ze světových autorů, které je třeba číst v životě dvakrát, ne-li třikrát. Já ho četl ve dvaceti, teď je mi sedmačtyřicet a asi se do něj dám i v osmdesáti, když Pámbu dá. Protože mi má vždycky co říct. Otázky, které klade, znějí v hlavě léta a odpovědi na ně přijdou postupně.“

Režisér Michal Bureš má na svém studiovém kontě všechny dosavadní audioknihy tohoto německého velikána. I tak to ale pro něj byla výzva, poněvadž, jak sám říká, „toto dílo v sobě nese hluboké lidské poselství o nezlomnosti vůle a lásky. Tím je jako velká klasika stále aktuální. Pro režiséra je to i obrovská zodpovědnost, vždyť je to první audio verze tohoto díla v Česku. Obsazení Hynka Čermáka se ukázalo tou nejlepší volbou. Hrdina je introvert, který prošel peklem první světové války, v jejíchž plamenech ztratil víru v dobro. Dokáže se proměnit? A pokud to udělá, nezraní ho to znova?“ A jelikož je audiokniha kompletním dílem i zásluhou originálního zvukového doprovodu, režisér dodává: „Hudbu k tomuto strhujícímu příběhu složil Karel Heřman. Pohrává si s motivy smrti i s tóny love story. To vše se totiž ve Třech kamarádech skrývá.“ Zvukovým mistrem nahrávky je Jan Neruda.
autor
Erich Maria Remarque
název
Tři kamarádi
režie
délka
13:20
vydavatel
rok vydání
2020
hudba
Karel Heřman
obal
Martin Poláček
zvuk
Jan Neruda
střih
Jan Neruda
výroba
produkce
Martin Pilař
katalogové číslo
AK240