Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Už zase skáču přes kaluže

Už zase skáču přes kaluže
Už zase skáču přes kaluže

Román australského spisovatele Alana Marshalla, který prvně vyšel v roce 1955, se brzy stal světovým bestsellerem a oslovuje čtenáře i dnes. Autor v něm zachytil zkušenosti ze svého dětství. V šesti letech onemocněl obrnou a v knize popisuje prožitky spojené s ochrnutím pohledem dítěte, které není ovlivněno předsudky a strachem dospělých.

Alan svůj úděl přijímá, jak je, a nepochybuje, že bude moci znovu dělat všechno stejně jako ostatní kluci. I když se některé objektivní skutečnosti nedají jednoduše změnit, záleží na přístupu k nim. Člověk se muže svému neštěstí poddat, nebo odvážně hledat cesty, jak rozšiřovat své možnosti.

Díky schopnosti nevzdávat se a spontánnímu optimistickému postoji se Alanovi podaří překonat tělesný handicap. S kamarády leze na stromy, objevuje okolí, a dokonce začne jezdit na koni. Vždyť od malička věděl, co bude v živote dělat: krotit divoké koně, stejně jako jeho táta.

Podle tohoto příběhu plného naděje a čisté dětské síly natočil v roce 1970 Karel Kachyňa stejnojmenný film, jehož dej zasadil scenárista Jan Procházka do moravského Tlumačova. Rozhlasoví tvůrci ve svém pojetí ponechali prostředí australského venkova počátku 20. století. I když příběh neposouvají do současnosti, jeho vyznění neztrácí na aktuálnosti, protože podstata v něm je nadčasová.
 

Autorka dramatizace Lenka Veverková zvolila jako základní princip vyprávění. Bez lítosti a sentimentu nám tak prostřednictvím herce Viktora Kuzníka přibližuje pocity a myšlenkové pochody malého Alana. Vyprávění se promenuje ve zpřítomněné vzpomínky a ozvuky důležitých prožitků, aby se znovu vrátilo k čistému vyprávění. Malého Alana ztvárňuje Mikuláš Převrátil, v rolích rodičů uslyšíme Terezu Vilišovou a Jana Grundmana, charismatického pacienta v nemocnici, který dokáže Alana inspirovat, zahrál Vasil Fridrich. Citlivé režijní pojetí Josefa Kačmarčíka podtrhují zvuky a mix Radima Dleska i hudba Jana Šikla.

banner 1200x150
0:54 h
2021
Radioservis
CR1099-2
Dramatizace

Ze stejného žánru

Do věčnosti zkamenělá návrší, zrádné slatiny a rozsáhlá vřesoviště, stejně jako dva sobě nepodobné domy se v polovině 19. století staly kulisami slavného románu Emily Brontëové Na Větrné hůrce.
Annu, přítelkyni Ludmily z Vartemberka, trápí podivné sny. V pitoreskním reji se jí zjevuje dílna obklopená skálami a démon, který se necudně zmocňuje jejího těla. Její otec povolá exorcistu, jenže Ludmila ví, že Anna není blázen. Začne se vyptávat v okolí Bezdězu a záhy narazí na znepokojující fakt, že něco podobného zažily i jiné urozené…
Stejně jako nejslavnější detektiv všech dob Sherlock Holmes udivoval čtenáře šíří svých znalostí z různých oborů, i jeho duchovní otec Arthur Conan Doyle byl mužem mnoha zájmů. Byl lékařem i literátem zároveň. Psal povídky, romány a publikoval i desítky odborných článků.

Od stejného vydavatele

Strhující svědectví bývalého pražského kriminalisty Vladimíra Dzuro, prvního a po dlouhou dobu jediného Čecha, který v úřadu hlavního žalobce Mezinárodního tribunálu v Haagu vyšetřoval válečné zločiny na Balkáně.
Světoznámý příběh o přátelství, lásce, ale i o boji o přežití nás zavede do džungle, v níž se malý chlapec Mauglí bude muset naučit vlčí řeči, zákonům džungle a pravidlům slušného chování.
Další záhada z pera královny detektivek. Kam zmizel vzácný rubín, kdo je nesprávný ženich, co je divného na vánočním pudingu a kam zmizela mrtvola – po tom všem bude pátrat Hercule Poirot.
Přejít nahoru