Zpět

Vánoce Hercula Poirota

Vánoce Hercula Poirota
Členové rozvětvené rodiny Leeových postupně přijíždějí na staré venkovské sídlo, aby spolu oslavili Vánoce. Pozvání od Simeona Leea v nich ale vzbuzuje spíše znepokojení než radost. Proč je chce bezcitný a panovačný milionář vlastně vidět? Copak se snad na stará kolena změnil? Jaké má úmysly? Avšak dříve než návštěvníci zjistí, jak se věci mají, je jejich hostitel zavražděn. Naštěstí se do blízkého okolí na svátky vydal i Hercule Poirot, který v dusné atmosféře podezíravosti a vzájemné nevraživosti dokáže pachatele nekompromisně usvědčit.
„Poslouchat Lukáše Hlavicu coby Hercula Poirota je skutečně návykové a my sami jsme nemohli zůstat jen u jedné dávky vyprávění. Kombinace dobré předlohy a skvělého narátora vedeného zkušeným režisérem vždycky slibuje slušný výsledek, ale tohle spojení se ukázalo jako vskutku výjimečné, protože náš narátor a jeho hrdina si spolu mají hodně co říct a opravdu si rozumějí. Perfekcionismus, s jakým Lukáš k přípravě četby přistupuje, na lékárnické váze naprosto přesně odměřená dikce protagonisty, jemně řezaný sarkasmus, v bohatém rejstříku stejně precizně pojaté i další postavy, až labužnicky pěstované a kroucené věty, stejně jako kníry… Tím vším slovo za slovem buduje plnokrevné prostředí a staví nás přímo do centra dění,“ uvedl ředitel vydavatelství OneHotBook Martin Pilař důvody, které podle něj stojí za úspěchem nově vydaných evergreenů. A doplnil: „Bylo by pak hříchem nedodat i další dávky, takže až se teploty opět vyšplhají do hřejivých výšin, dopřejeme posluchačům skutečné Zlo pod sluncem, které chystáme na jaro opět s Lukášem Hlavicou.“
 

„Nejvice vždycky osloví celková atmosféra – zasazení do anglické post-viktoriánské doby a do prostředí velkého rodinného sídla. Příběh se na jednu stranu jmenuje velmi poeticky, ale už v tom je past, protože Vánoce jsou to velmi nepovedené. Agatha Christie měla velký smysl pro humor – pro takový ten britský suchý –, takže už samotný název je v podstatě velká ironie,“ líčí interpret audioknihy Lukáš Hlavica, v čem jsou podle něj Vánoce Hercula Poirota nejpřitažlivější. „Poirot nás baví a zajímá, protože je to výjimečný a prapodivný človíček, ovšem autorce se velmi dobře daří odstínit především protagonistky. Jak v tomto románu, tak i v dalších jsou ženy silnější, jsou to právě ony, kdo příběh posiluje a nenápadně ovládá. Muži jsou efektnější, ale ženy jsou taková zvláštní klidná síla. Vždycky je zajímavé setkání Hercula Poirota, u něhož nevíte, co si o ženách myslí, a některé ženské postavy – je plné drobného napětí,“ popisuje herec, který načetl i předchozí nahrávku Vražda v Orient expresu, na níž posluchači i recenzenti oceňovali právě jeho schopnost pohrávat si s profilací hrdinů a probarvovat tak celé vyprávění.

„Vánoce Hercula Poirota se odehrávají na anglickém venkově, kde se sejde okruh širší rodiny a podezřelí jsou opět všichni, takže bylo nutné rozlišovat jednotlivé polohy. U Agathy Christie je každopádně bezvadné, že charaktery velmi zřetelně vyhraní už tím, jak jsou jejich promluvy stavěné, text je v tomto návodný a je díky tomu jasné, jak povahu naskicovat výraznější barvou. Když text čtu a zpracovávám, odehrává se mi v hlavě film – ty postavy nějakým způsobem vidím. A díky tomu vzniká i konkrétnější představa dané figury,“ vysvětluje oceňovaný narátor svůj přístup ke klasickému dílu se spoustou protagonistů. A dodává: „Dívám se na to jako na šachovnici, skoro až ,poirotovsky‘ se dá říct, jako na mozaiku, která se postupně skládá, takže u některých postav má člověk větší jistotu, že jejich náturu trefí okamžitě. Pokud je postava neurčitější, záhadnější, je v hlasové charakteristice nutné volit pastelovější odstín. To se pak samozřejmě v průběhu malinko proměňuje během jejich konfrontací – když máte dva robustní hlasy dvou mohutných mužů, je třeba pro dialog u jednoho výraz ještě posílit a u druhého na ,huňatosti‘ hlasu trošku ubrat, což se taky dá řešit tempem a tempo-rytmem řeči.“

Nahrávku doprovází původní klavírní hudba, která se v různých melodiích a náladách proplétá celým příběhem. Hlavní motiv je okázale melodramatický, pompézně si vykračuje a ve fortissimu akcentuje svoji nadřazenost. Proti této poloze se do kontrastu staví jemná a veselá vánoční píseň, připomínající zvonivé preludování hrací skříňky. Použity jsou i mollové fragmenty, náladové melodie nesoucí břímě, plující do zasněné části podvědomí.
text: OneHotBook
autor
název
Vánoce Hercula Poirota
režie
interpret
délka
8:08
vydavatel
rok vydání
2018
výroba
produkce
Martin Pilař
katalogové číslo
AK225