Zpět

Velké dobrodružství Čtyřlístku

Velké dobrodružství Čtyřlístku
Na světě je spousta ikonických čtveřic, v tuzemsku však vedou kreslené postavičky ze Čtyřlístku, tedy Fifinka, Bobík, Myšpulín a Pinďa. Právě ti letos oslaví padesáté výročí svého vzniku. A rozhodli se ho oslavit se vší parádou. Tvůrci v čele s režisérem Michalem Žabkou připravili celovečerní animovaný film Velké dobrodružství Čtyřlístku skládající se ze čtyř nejlepších příběhů podle námětů jejich duchovního otce Jaroslava Němečka.
Současně s premiérou vychází i zvuková dramatizace s herci, originálními zvuky a hudbou z filmu. Všichni posluchači i milovníci Čtyřlístku si tak filmová dobrodružství mohou poslechnout díky audioknize s Miroslavem Táborským v roli vypravěče, která vznikla s využitím zvukové stopy filmu. Na nahrávce se můžeme těšit na hlasy Terezy Bebarové, Jana Maxiána, Bohdana Tůmy, Jiřího Ployhara, Jiřího Lábuse, Oty Jiráka, Petra Rychlého a dalších.
 

„Když mně bylo 10-15 let, každou sobotu odpoledne jsem kreslil a poslouchal audio příběhy z rádia. Nevím, co bylo krásnější, ale v každém případě se obě složky vnímání v mé hlavě usadili a do dnes po padesát let kreslím Čtyřlístek při zvuku Supraphonských nahrávek. Často a rád si pouštím nahrávky, které režijně vedl Jan Jiráň,“ říká o své celoživotní inspiraci ilustrátor Jaroslav Němeček.

„Režírovat audioknihu bylo pro mě jednodušší, protože film byl v té době již hotov a díky tomu jsem měl při psaní scénáře před očima rozehrané scény z filmu. Abych posluchačům děj přiblížil a nemusel se spoléhat jen na ruchy a hudbu, rozšířili jsme roli vypravěče, kterého namluvil Miroslav Táborský. Rozšířena je také písnička Štěstí nosí Čtyřlístek, která je ve filmu pod úvodními titulky ve zkrácené verzi. V audioknize ji posluchači uslyší celou na začátku i na konci příběhu,“ dodává k audioknize režisér filmu i audioknihy Michala Žabka.

Vydavatelství Čtyřlístek ke svému jubileu připravilo komiksovou knížku, která se stala inspirací pro stejnojmenný celovečerní animovaný film. Kniha obsahuje čtyři příběhy. V prvním, s názvem Ďáblův palec, se Čtyřlístek vydá na dobrodružnou výpravu do Polomených hor. A protože se Myšpulínovým vynálezům a celému domečku stýská, rozhodnou se všichni společně za Čtyřlístkem doletět. V příběhu Vlkodlak se partě z Třeskoprsk, díky důmyslnému převleku, podaří přelstít falešné dřevorubce a uchránit tak les před vykácením. Až do vesmíru se naši čtyři kamarádi podívají v historce s názvem Piráti vesmíru. Zde se utkají s galaktickými korzáry, kteří zamořují okolí planety Země vesmírným haraburdím. Poslední příběh Mikuláš v pekle zavede Fifinku, Myšpulína, Pinďu a Bobíka až do samotného pekla. Tam uspořádají zvláštní setkání čertů s anděly. A nakonec dojde i na mikulášskou nadílku pro malé čertíky. A tak opět parta z Třeskoprsk zažije spoustu napětí a zábavy a jako vždy se díky kamarádství dostane z nejedné prekérní situace.
text: Supraphon
autor
Jaroslav Němeček
úprava
Michal Žabka
název
Velké dobrodružství Čtyřlístku
režie
Michal Žabka
interpret
Miroslav Táborský, Tereza Bebarová, Jan Vondráček, Jiří Ployhar, Jan Maxián, Bohdan Tůma, Petr Rychlý, Ota Jirák, Lucie Němečková, Petra Jindrová, Ivan DOležálek
délka
1:19
vydavatel
rok vydání
2019
hudba
Ivan Doležálek
obal
Pavel Pospíšil
zvuk
Ivan Doležálek
střih
Ivan Doležálek
mastering
Ivan Doležálek
katalogové číslo
SU 6448-2